Göztepe de Yardıma Katıldı

Türkiye’ye büyük bir acı yaşatan Maraş ve Antep depremlerinin ardından ülkenin her yerinden deprem bölgesine yardım yağıyor. Göztepe takımı da şu ana kadar 6 tır gönderdi deprem bölgesine.

İki Yıkıcı Deprem Üst Üste Oldu

6 Şubat 2023 sabah saat 4.17’de merkez üssü Şehitkamil, Gaziantep olan ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre 7.7 büyüklüğünde ilk deprem meydana geldi. Bu büyük depremlerden ilkiydi, zira ne yazık ki sonrasında bir depremle daha sarsıldı o bölge. Sabaha karşı gerçekleşen depremin yıkıcı sonuçları ile yüzleşmeye başlamıştık güneşin doğması ile birlikte. Hem sivil toplum örgütleri hem de devlet olayla ilgili tespit çalışmaları yapıp yardımları organize etmeye çalışırken bırakın ülkemizi, dünyada bile eşine az rastlanır bir felaket yaşandı ve hemen hemen aynı bölgede ikinci bir büyük deprem meydana geldi. Resmi verilere göre 6 Şubat 2023 Pazartesi günü 13.24’te Ekinözü, Kahramanmaraş merkezli Kandilli Rasathanesi verilerine göre 7.6 büyüklüğünde ikinci deprem sonucu hasarlı olmasına rağmen ayakta kalmış binalar da ne yazık ki yıkıldı ve felaketin boyutları çok daha büyük bir hale geldi. Bu iki büyük depremin ardından Türkiye tarihinin en büyük trajedilerinden biri ile karşı karşıya kaldı güzel ülkemiz.

Bu iki yıkıcı depremin ardından ülkenin her yerinden deprem bölgesine yardımlar yapmaya başladı. İzmir’in köklü kulüplerinden Göztepe de kısa sürede organize oldu ve Göksel Aksel Stadyumu’nu bir yardım toplama merkezine çevirdi. Şehrin her yerinden gelen yardımlar toplandığı ve kategorize edildi bu merkezde. Sonrasında ise tırlara yüklenerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere deprem bölgesine doğru yola çıktı. Göztepe kulübü şimdiye kadar 6 tır yardım gönderdi deprem bölgesine ve yardımların da toplanmaya hala devam ediyor. Tabii sadece Göztepe ya da İzmir kulüpleri değil, başta üç büyük İstanbul kulübü olmak üzere Türkiye’nin her kulübü yardım organizasyonları düzenledi ve düzenlemeye devam ediyor. Ligler ise elbette ki bu süreçte şimdilik mart başına kadar tatil edilmiş durumda.

Göztepe

Göztepe Sportif Direktörü Mance’den Açıklama

Göztepe kulübü sportif direktörü Ivan Mance depreme ve sonrasındaki yardım çalışmalarına dair bir açıklama yaptı. Ivan Mance şöyle konuştu: ”Bu güzel ülkeyi etkisi altına alan büyük trajedi için taziyelerimi gönderiyorum. Depremzedelere yardımda bulunan güzel insanlara teşekkür ediyorum. Göztepe taraftarı ve siviller insanlığın her şeyden üstün olduğunu gösterdi. Göztepe olarak depremden etkilenen herkese yardım göndermeye çalışıyoruz. Depremden etkilenenlere yardımları göndermeye devam edeceğiz, elimizden gelen her şeyi yapacağız. Hangi kulübü desteklediğimiz önemli değil, önemli olan birlik içinde hareket etmek.”

Ayrıca Göztepe’de kulüp hisselerinin yüzde 70’ini elinde bulundan Sport Rebuplic şirketinin sahibi olduğu İngiltere Premier Lig ekibi Southampton da depremden etkilenen vatandaşlarımız için bir yardımda bulundu. Southampton, depremde zarar gören insanlar adına 10 bin sterlin bağışta bulundu.