Göztepe’nin Yıldızı Mühendis Oluyor

Süper Lig takımlarından biri olan Göztepe’nin altyapısında yetiştikten sonra 16 kez Genç Milli Takım forması giyme imkânı bulan Doğu Demirkol yeşil sahalarda yükselen kariyerinin yanında üniversitede mühendislik eğitimi alıyor.

U14, U15, U16, U17 ve U19 kategorilerinde 16 kez milli forma giyen, İngiltere, Romanya, İtalya, Karadağ, Belarus, İsveç, İrlanda, Azerbaycan, Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan maçlarında Ay-Yıldızlı formayı terleten Doğu Demirkol, eğitimde de baba mesleğinden devam ediyor.

Hem spor hem de eğitim hayatını başarıyla sürdüren genç milli futbolcu, “İki yıl önce maç sırasında ön çapraz bağlarımdan ciddi bir sakatlık yaşadım.

Kariyerim tehlikeye girmesine rağmen futboldan kopamadım. Ancak futbolla birlikte eğitimime de ağırlık vermem gerektiğini çok net anladım.

Babam gibi inşaat mühendisi olmayı kendime hedef koydum ve istediğim bölümü kazandım.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Sadece Futbolcu Olmak İstemiyorum”

Pandemi sürecinden idman programlarının etkilenmesi ve ancak özel antrenörlerin yönlendirmesi ile her gün yaklaşık 2 saat çalışmaya devam ettiğini açıklayan genç futbolcu, “Futbol, benim için çocuklukta başlayan ve hiç azalmayan bir tutku.

Ailemin de desteğiyle Göztepe‘de futbola başlamam, benim bambaşka bir dönem geçirmemi sağladı. Ortaokul ve lisede kendimi hem fiziksel ve ruhsal olarak geliştirdim hem de milli takıma kadar yükselerek unutulmaz deneyimler yaşadım.

Futbol bana her açıdan çok şey kattı. Ancak bir kişi hayatta tek şeye bağlı kalmamalı. Sadece iyi futbol oynamak, kendinize doğru bir yol seçeceğiniz anlamı taşımıyor.

Ön çapraz bağlarımdan ciddi bir sakatlık yaşadığımda aylarca sahalardan uzak kaldım. Bu durum da bana eğitimime önem vermem, akademik kariyerden vazgeçmemem gerektiğini gösterdi.

Bazı kişilerde sporla eğitimin bir arada olmasının zor olduğuna ilişkin önyargı var. Bunun doğru olmadığını göstermek istedim ve başardım” dedi.

Baba Mesleğinden Devam Ediyor

Genç futbolcu babasının da inşaat mühendisi olduğunu ve onun izinden devam etmek istediğini söylerken sözlerine, “Ben de onun mesleğini yapmayı çok istedim.

Aklımda öncelikle inşaat mühendisliği, bir ihtimal de makine mühendisliği vardı. Sınava çok çalıştım ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni kazanarak hedefime ulaştım.

Koronavirüs nedeniyle şu anda yüz yüze eğitim yapılamıyor. Derslerimizi online olarak sürdürüyoruz. Pandemi Göztepe‘deki idman ve maç programımızı da etkiledi.

Özel antrenörüm var, her gün belli bir program çerçevesinde, derslerimden arda kalan zamanlarda 2 saate yakın çalışıyorum.

U19 takımındayım ve seneye profesyonel olarak Göztepe formasını giymek benim en büyük hedeflerimden biri” eklemelerini yaptı.