Göztepe Yine Yedilendi

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği başarısız performans nedeniyle küme düşmekten kurtulamayan Göztepe, bu gerçeği kabul ettikten sonra direkt olarak yabancı ve kaliteli oyuncularını elinden çıkarmaya başlamıştı. Sezon başından beri zayıf bir kadroyla mücadele eden İzmir temsilcisinin bu politikası kadronun daha da zayıflamasına neden olurken bu durumun verdiği en büyük sıkıntılardan biri de son haftalarda alınan farklı mağlubiyetler oldu. Ligin 35’inci haftasında Rizespor’a 7-1 mağlup olan Sarı Kırmızılı ekip, 38’inci ve son haftada konuk olduğu Adana Demirspor karşısında da 7-0 mağlup olmaktan kurtulamadı.

Kale Boş

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği başarısız performansla kendisine sempati duyan futbolseverlere ve tutkuyla bağlı taraftarlarına hayal kırıklığı yaşatan Göztepe, sezonun son düzlüğünde tam anlamıyla felaketi yaşadı.

Sarı Kırmızılı ekip küme düşeceği gerçeği resmiyete döküldükten sonra ilk iş olarak yabancı oyuncularını başka kulüplere gönderdi. Buradan belirli bir gelir elde eden İzmir temsilcisi bununla birlikte zayıf kadrosunun daha da zayıflamasını tercih etmiş oldu.

Takımın prestijden başka bir amacı olmadığı maçlarda bu alanda da geriye gittiğini ifade etmek gerekiyor. Küme düşen bir diğer takım olan Rizespor’a 7 gol yiyerek mağlup olan Göztepe, sezonun son haftasında oynanan Adana Demirspor maçında da rakibinin şovuna engel olamadı ve sahadan 7-0 gibi çok ağır bir skorla mağlup ayrıldı.

İzmir temsilcisinin deyim yerindeyse bir averaj takımına dönüşmüş olması taraftarına gerçekten acı veriyor. Bununla birlikte gelecek sezon kurulacak yapılanma ve yenilenecek kadroyla birlikte Göztepe’nin Süper Lig’e geri dönmesi herkesin temennisi olacak.

Sonun Başlangıcı

Göztepe adına sezonun zaten hiç kolay geçmediği bir gerçekti. Bununla birlikte şimdilik eski görünen başkan Mehmet Sepil de futbol şubesinin işlerine fazla karıştığı için pişman olduğunu ve bunun bir hata olarak nitelendirilmesi gerektiğini dürüstçe ifade etmişti.

Takımın Ünal Karaman yerine göreve getirdiği Nestor El Maestro belirli konularda etkileyici fikirler ortaya koyan bir teknik adamdı ve Göztepe özellikle ilk yarının son dönemleriyle ikinci yarının ilk dönemlerinde çok iyi işler ortaya çıkarmayı başarmıştı.

Tüm bunlarla birlikte takımın bu süreçlerde yaşadığı genel sıkıntı da kadro kalitesiyle alakalıydı. İzmir temsilcisinde taktik gelişse de oyuncu topluluğu bu taktiğin ihtiyaçlarını karşılamak konusunda eksik kaldı.

Hâl böyle olunca da Göztepe adına bir mağlubiyet dahi çok kırılgan bir takımın ortaya çıkmasına neden oldu. Nitekim takım Altay karşısında aldığı mağlubiyetten sonra 14 maçta sadece 1 puan toplayarak Adana Demirspor maçına gelmişti.

Bu ağır skorla birlikte yine puansız bir şekilde sahadan ayrılan Sarı Kırmızılı takım son 15 maçta sadece 1 beraberlik alabilen bir takım olarak ligi tamamladı. Tüm bu süreçler İzmir temsilcisinin bazı maçlarını izleyen futbolseverlerin kolay kolay inanamayacağı bir senaryoyu da barındırıyordu.