Göztepe Oyuncusundan İlginç İstatistik

Bu sezon genel olarak çok kötü bir performans sergileyen Göztepe adına en hafif tabirle utanç sezonu oldu ve kulüp koskoca sezonda 28 puan toplayabildiği için küme düşmekten kurtulamadı. Bu sezonun dikkat çeken teknik adamlarından biri olan Nestor El Maestro yönetiminde kimi zamanlar iyi işler de çıkartan İzmir temsilcisinde oyuncu kalitesi hep problemdi. Bununla birlikte bu problemi ortadan kaldırabilmek adına devre arasında transfer edilen ancak bu sefer kendisi eleştiri oklarının hedefi olan Atakan Çankaya ile alakalı basında yer alan bir istatistik oldukça dikkat çekiciydi.

O Kalıyor Takım Düşüyor

Altay altyapısından yetişip görücüye çıkan 23 yaşındaki futbolcu, 2018-2019 sezonunda Ankaraspor’a transfer oldu. Başkent temsilcisi ile 2019-2020 sezonunda küme düşen Atakan, hemen ardından Süper Lig‘e terfi ederek Ankaragücü’ne transfer oldu. Atakan, 2020-2021 sezonunda bu kez Ankaragücü ile küme düşme üzüntüsü yaşadı ancak yine Süper Lig’e transfer oldu.

Geçen sezonu Süper Lig’de Göztepe forması ile geçiren Atakan bu defa İzmir ekibinde aynı kaderi yaşadı. Ancak, Atakan Ankaragücü’nden kiralandığı için kulübüne geri döndü. Ankaragücü ise yeniden Süper Lig’e yükseldi ve Atakan tekrardan en üst seviyede yer almayı garantiledi. Atakan, üst üste üçüncü kez forma giydiği takım küme düşmesine rağmen kendisi Süper Lig’de kaldı. Göztepe’de 24 maça çıkan Atakan Çankaya toplam 1577 dakika süre alarak takımda en fazla oynayan futbolcular arasına adını yazdırdı.

Alternatif Senaryolar

Bilindiği üzere Göztepe bu sezona Ünal Karaman yönetiminde başlamış ancak tecrübeli teknik adamla çok kısa bir süre içerisinde yol ayrımına gidilerek Nestor El Maestro göreve getirilmişti. İngiliz asıllı Sırp teknik adamın Göztepe’de 3’e ayrılabilecek kariyerinin ilk dönemi de oldukça sancılı geçmiş ve genç teknik adam daha ilk baştan tartışılmaya başlanmıştı.

Bununla birlikte Göztepe’nin sonuca gidemediği ancak iyi işler çıkardığı birçok maç oynandı. Bu durum taraftarlarda hocaya dair sempati ve umudu arttırırken ilk devrenin son haftalarında en çok konuşulan takım Göztepe olmuştu.

Sarı Kırmızılı ekip önde baskı, top kapma gibi pek çok metrikte lign en iyi takımlarından biri haline gelirken bu durum aslında direkt olarak bir teknik direktörlük başarısı olarak gösterilebilirdi. Devre arasında kadroya katılan isimlerle birlikte daha iyi bir duruma geleceği düşünülen İzmir temsilcisi gerçekten üst üste galibiyetler alarak küme düşme hattından kurtulmaya da yaklaşmıştı.

Ancak bu noktada gelen sakatlıklar ve formsuzluklar Nestor El Maestro’nun elini kolunu bağladı. Sarı Kırmızılı ekip üst üste gelen mağlubiyetlerden sonra teknik adamla yollarını ayırırken yerine daha hâlâ kimsenin neden getirildiğini anlamadığı Stjepan Tomas getirildi.

Hırvat teknik adamın berbat yönetiminde Maestro’yu arayan Göztepe taraftarları şimdi genç teknik adam olsaydı durumlarının nasıl olacağına dair alternatif senaryolar oluşturuyorlar.