Göztepe İkincilik Kovalayan Fenerbahçe Karşısında

Spor Toto Süper Lig’in 33’üncü hafta mücadelesinde ligde kalma şansını mucizelere bırakan Göztepe, UEFA Şampiyonlar Ligi potasını kovalayan Fenerbahçe ile oynayacak.

Son haftalarda taraftarını kahreden Göz Göz, zor görevi başarmak için sahada olacak. Zira takımın kaybedecek hiçbir şeyi yok.

Göztepe Rakibine Diş Geçiremiyor

Türk futbolunun en köklü kulüplerinden olan Göztepe, 3 Büyükler olarak adlandırılan İstanbul ekiplerinden sarı lacivertli olanını, Fenerbahçe Spor Kulübü ile büyük bir geçmişe sahip.

Bu öyle bir geçmiş ki her iki takım daha önce tarihlerinde defalarca kez birbirlerine rakip oldular. Bazen yendiler, bazen yenildiler bazense puanları paylaştılar.

Göztepe ve Fenerbahçe, ilki 1943’te olmak üzere daha evvel tam tamına 72 kez karşı karşıya gelip birbirlerini mağlup etmeye çalıştılar. Bu 72 karşılaşmada alınan toplam galibiyet sayılarına baktığımızda sarı lacivertli rakibimizin bize, ne yazık ki, büyük bir üstünlük kurmuş olduğunu görüyoruz.

Tarih boyunca genel olarak hem maddi güç olarak hem de kadrosunda bulundurduğu isimlerin kalitesi bakımından ülkenin en güçlü futbol takımlarına sahip olan Fenerbahçe, Göztepe karşısında oynadığı 72 maçın 35’inde yeşil sahadan istediğini alarak ayrılan taraf oldu.

Göztepe ise buna karşın sarı lacivertli rakibi Fenerbahçe’den sadece 12 galibiyet koparabildi. İki takım arasındaki 25 maçta ise taraflar beraberliği bozamadılar.

Göztepe’nin 12 galibiyetinin 8’i İzmir’de gelirken, takımımız Kadıköy deplasmanında yalnızca 4 kez güldü.

Fenerbahçe ve Göztepe arasında oynanan son 5 maçta ise ortaya birbirine denk sonuçlar çıktığını ve son yıllarda rekabetin birbirine yakın geçtiğini söyleyebiliriz. Bu 5 maçlık sürece baktığımızda Göz Göz’ün rakibinden 1 galibiyet aldığı görülüyor. Öte yandan Fenerbahçe’nin galibiyet sayısı ise 2 olarak göze çarpıyor.

Son 5 maçlık rekabetin 2 maçının beraberlikle sonuçlandığı bu süreçte Göz Göz, Fenerbahçe’ye oynadığı son 2 maçta da yenilmeyerek formasının hakkını vermeyi bildi.

Göztepe’nin son 5 maçtaki tek galibiyeti olan 2020 – 2021 sezonunda Kadıköy’de oynanan maç sarı kırmızılı ekibimizin 0 – 1’lik galibiyetiyle sonuçlanmıştı.

İki takım arasındaki son karşılaşma olma özelliğine sahip olan Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun ilk yarısındaki mücadelede ise ortada eşitlik vardı.

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun 14’üncü haftasında Gürsel Aksel Stadyumu’nda oynanan o maçta Adis Jahovic’in ilk yarının sonlarına doğru bulduğu gole, Fenerbahçeli Serdar Dursun karşılık vermiş ve maç 1 – 1 sonuçlanmıştı.

Fenerbahçe Göztepe Maçı Nerede Ne Zaman

göztepe

Fenerbahçe ile Göztepe’nin karşı karşıya gelecekleri Spor Toto Süper Lig 33’üncü hafta mücadelesi 16 Nisan 2022 Cumaretesi günü oynanacak.

Saatler 20:30’u gösterdiğinde Ülker Stadyumu’nun ev sahipliğindeki maçı tecrübesiz hakemlerden Yasin Kol yönetecek. Onun yardımcılıklarında ise Volkan Ahmet Narinç, Candaş Elbil ve Alper Akarsu bulunacak.

Oynadığı son 9 maçta sıfır çeken ve maalesef Spor Toto Süper Lig puan tablosunda küme düşme hattına saplanıp kalan Göz Göz, bir mucizeyi gerçekleştirmek için artık her maçını kazanmak zorunda…

Öte yandan Galatasaray derbi galibiyetinin moraliyle sahaya çıkacak Fenerbahçe’nin ise lig ikinciliğini kovaladığını hatırlatalım.