Göztepe Başkanından Beklenen Karar

Bu sezon Süper Lig’de kümede kalma mücadelesi veren ancak şu anki görüntüde mücadelesinde başarısız olacak gibi görünen bir Göztepe var. Bu bağlamda taraftarlarını ve futbolseverleri oldukça ciddi bir hayal kırıklığına uğratan İzmir temsilcisinde uzun zamandan bu yana basına yansıyan haberler resmiyete de dökülmeye başladı. Uzun bir süredir kulüp başkanlığından ayrılmak istediği ve şirketleştirip satın aldığı kulübü bir başka yatırımcıya satmayı hedeflediği bilinen Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Beklenen Son

Türk futbolunun en değerli kulüplerinden biri olan Göztepe, 5 sezondur aralıksız mücadele ettiği Süper Lig’e veda etmenin korkusunu yaşamaya devam ediyor.

Son 7 maçının hiçbirinden puan çıkaramayan Sarı Kırmızılı takım oyun anlamında da artık bir şeylerin düzelebileceğine dair bir görüntü sergilemiyor. Bununla birlikte takım içinde yaşananlarla birlikte alt sıraların stresinin oyuncuları sardığı ve işin buradan iyiye dönmesinin de çok kolay olmadığı aşikar.

Bu durumu ne kadar etkilemiştir bilinmez son 1.5-2 seneden bu yana Göztepe Başkanı Mehmet Sepil ile alakalı dedikodular da durmadan kulislerde dolanıyordu. Başkanın 8 yıl önce başladığı ve şirketleşen kulübün sahibi olarak yola devam ettiği süreçte çok yıprandığı ve görevini bırakmak istediği dile getiriliyordu.

Bir dönem yabancı bir konsorsiyum ile birlikte kulübü yöneten Sepil, yabancı ortakları Göztepe’den çekildikten sonra görevi tek başına sırtlanmak zorunda kalmış ve açıkçası bu durum Göztepe’nin biraz daha başarısız olmasına neden olmuştu.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde bu konuyla alakalı olarak beklenen gerçekleşti ve Mehmet Sepil görevinden istifa ettiğini açıkladı. Göztepe’nin daha iyi noktalara gelebilmesini sağlayacak bir yatırımcıya satışının yapılması adına uğraştığını ifade eden Sepil’in bu istifası aslında beklenen bir sondu.

Zarar

Öte yandan Sepil’in bu kararı Göztepe bu kadar kötü bir durumdayken vermiş olması oldukça dikkat çekici.

Zira takım kuvvetle muhtemel TFF 1.Lig yolcusu olacak ve kimse Süper Lig’de 5’inci sırada yer alan bir takıma verdiği parayı küme düşme adayı bir takıma vermeyi istemez. Bu bağlamda Sepil’in bu kadar ilginç bir zamanda bu kararı almış olması uzun bir süredir aradığı yatırımcıyı bulduğuna dair dedikoduları da beraberinde getirdi.

Basında Göztepe’yi satın alarak yeni başkanı olmayı hedefleyen bazı isimler dolanıyor olsa da bu isimlerin arasında oldukça ilginç biri daha var. O da Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle İngiltere’deki tüm mal varlığı dondurulan ve geçtiğimiz haftalarda Chelsea’deki haklarından vazgeçerek kulübü satışa çıkardığını açıklayan Roman Abramovich.

Rus oligark bir süre önce lüks yatıyla birlikte Türkiye’ye gelmiş ve denizlerimizde demirlemişti. Son 1 haftadan bu yana spor gündemine bomba gibi düşen bu haberden sonra Sepil’in kulübü satacağını açıklamış olması da Chelsea’nin başkanının İzmir temsilcisini satın alma ihtimaline dair heyecan duyanların heyecanlarını arttırdı.