Göztepe Akşam Pazarına Döndü

Bu sezon Süper Lig’de beklentilerin çok altında kalan bir performans sergileyen Göztepe bu durumun bedelini küme düşerek ödedi. Sarı Kırmızılı kulüp adına futbolun neredeyse hiçbir doğrusunun yerine getirilmediği sezon bir anlamda acıyla sona ererken bu durumun takıma getirdiği ekstra yükler de var. Gelecek sezon daha dar bir bütçeyle kadro kurması beklenen İzmir temsilcisinin şu an elinde bulunan oyuncuların büyük bir çoğunluğunun yaz transfer döneminde kadrodan ayrılması bekleniyor.

Yıldızlar Kayıyor

Bu sezon Süper Lig’de beklentilerin çok altında kalan bir performans ortaya koyan Göztepe, sezon boyunca oynadığı 38 müsabakadan sadece 28 puan çıkarabildi ve dile kolay son 4 ay boyunca oynadığı hiçbir müsabakadan galip ayrılamadı.

Bununla birlikte Sarı Kırmızılı kulübün gerek devri, gerekse de teknik direktör tercihleri kamuoyu tarafından hem eleştirildi hem de altında yatan sebepler merak edildi. Bu iki süreçle alakalı olarak bilinen tek şeyse ne yazık ki belirsizlik.

Tüm bunların dışında Göztepe’nin kalburüstü seviyede olan oyuncularının bir kısmı zaten kulüpten gönderilmişti ancak elde kalan son yıldız oyuncular da gelecek sezona İzmir temsilcisinde başlamayacak gibi görünüyorlar.

Takımın kaptanı Halil Akbunar, sezon içerisinde kadro dışı kalan İrfan Can Eğribayat, sezonun tartışmalı isimlerinden biri olan Soner Aydoğdu öne çıkan isimler olarak sıralansa da Göztepe denilince akla gelen birçok isim gelecek sezon bu kadroda yer almayacaklar.

Kaptanın Yükü

Bu isimler arasında İrfan Can Eğribayat’ın bahsi geçtiği gibi sezon içerisinde kadro dışı kalmış olması zaten ipleri koparan olaydı. Öte yandan Soner Aydoğdu da sezon boyunca tartışmaların odağındaki isimlerden biri oldu.

Ancak bu iki isimden farklı olarak Halil Akbunar’ın ayrılığı Göztepe taraftarlarında beklenmedik yaralar açabilir. Kulübün en simge isimlerinden biri olan kaptan Akbunar’da ayrılığı getiren etmenlerden en önemlisi oyuncunun maaşı olarak ifade ediliyor.

Diğer oyunculara göre çok daha fazla maaş aldığı bilinen kaptanın kulüpten ayrılmayı istemese bile maaşı bir problem olarak görünüyor. Öte yandan oyuncunun talibi bol ve nitekim o da İrfan Can Eğribayat ve Soner Aydoğdu gibi taraftardan tepki toplayan isimlerden biri.

Göztepe’nin geleceğinde çözmesi gereken pek çok sorun var ve bu sorunları çözebilecek, işleri yoluna koyabilecek bir liderin olmaması her gün daha da fazla tartışmanın ortaya çıkmasına neden oluyor. Uzun yıllardır kulübün başkanlığını yapan Mehmet Sepil artık tamamen taraftardan kopmuş durumda ve kulübü devretme kararı alması kadar kime devredeceğinin kararını da verememiş olması onun eleştirilmesinin en temel sebebi.

Sarı Kırmızılı kulüp uzun yıllardır hatırlamadığı kadar zor dönemlerden geçiyor. Tüm bunlarla birlikte camianın dağılmaya gitmesi konusu deyim yerindeyse eli kulağında ve bu durumun en kısa sürede çözüme kavuşturularak kulübün kendi dinamiklerine döndürülmesi şart.