Fenerbahçe Göğsümüzü Kabarttı

UEFA Avrupa Ligi’nde ülkemizi temsil efen Fenerbahçe, Güney Kıbrıs takımı AEK karşısında deplasmanda 2 1 kazanarak gruptaki liderlik iddiasını sürdürdü. Maçın Güney Kıbrıs temsilcisi bir takımla oynanıyor olması maçın anlam ve önemini değiştiren bir unsur oldu.

AEK Larnaca Cephesi Ortamı Gerdi

Maç öncesinde AEK taraftarı ve basını ortamı geren açıklamalar yaptı. Maçı bir futbol maçından çıkartabilecek gereksiz siyaset içeren açıklamalara Fenerbahçe cephesinden yanıt gelmemesi sayesinde tansiyonun daha da yükselmesinin önüne geçilirken maç öncesinde AKE Larnaca takımının basın sözcüsünden de ortamın tansiyonunu düşürecek bir açıklama geldi. Basın sözcüsü aracılığı ile yapılan açıklamada ”Her şeyin sorunsuz yürümesi ve sonuç alabilmemiz için elimizden geleni yapacağız. Başka şeyin dikkatimizi dağıtmasını istemiyoruz. Fenerbahçe yönetiminden örnek bir misafirperverlik gördük, Dolu bir stadyum bekliyoruz. Taraftarımızdan sıcak bir atmosfer yaratmalarını bekliyoruz. Buna ihtiyacımız var.” denildi.

Maç da biraz gergin bir havada başlamıştı aslında ama sarı lacivertli temsilcimiz henüz 15. dakikada Joao Pedro ile bulduğu gol maçı zordan kolay çevirdi. Golden sonra da rakibin arkada boşluklar vermesi nedeniyle pek çok pozisyona giren temsilcimiz bu pozisyonları değerlendirmeyi başarabilse maçı daha ilk yarıdan bitirebilirdi aslında. Farkın açılmaması sonrasında direnci artan rakip takım bir de penaltı kazanınca bir anda maça ortak oldu. 52. dakikada penaltıdan bulduğu golle skoru 1 1’e getiren AEK Larnaca, sonrasında oyunun kontrolü eline almayı başaramadı ve temsilcimiz tekrar ataklarını sıklaştırdı. Nihayet 80. dakikada Michy Batshuayi skoru 2 1’e getiren golü penaltıdan buldu. Bu galibiyetle birlikte gruptaki puanını 10’a yükselten gururumuz Fenerbahçe, 4. maşlar sonunda da liderliğini sürdürdü. Grup ikincisi ve yine Fenerbahçe gibi 10 puanı bulunan Rennes takımının İstanbul’a gelecek olması ise Fenerbahçe’nin grup liderliği konusundaki en büyük avantajı.

Fenerbahçe

Jorge Jesus’un Açıklamaları

Maçtan sonra basın mensuplarının karşısına çıkan Jorge Jesus hem kazanılan maçı hem grubun geleceğini hem de maç öncesindeki siyasi yorumları değerlendirdi.

”Maç beklediğimiz gibi zor bir maçtı, asıl amacım gruptan çıkmaktı. Gruptan çıkaracak bir maç olacağını biliyorduk, Rennes ile grup liderliği için oynayacağız. Hedefimiz gruptan çıkmaktı. Bunu başardık. Avrupa’da aldığımız galibiyetler Fenerbahçe’nin Avrupa’da yukarıya çıkmasına ve Türk futbolunun gelişmesine yardımcı olacağını biliyoruz. Maç içinde yaptığımız değişiklikleri, maça göre ayarlıyoruz. Maç öncesi hiçbir zaman karar vermiyoruz, maçın içinde buna karar veriyoruz. Hafta sonu oynayacağımız maçı düşünerek karar verdik.” dedi. Maç öncesinde yaratılan gereksiz siyasi atmosfere de değinen tecrübeli teknik adam, “Zor bir maç olacağını biliyorduk, AEK Larnaca sahasında oynadığı maçları zorlaştırıyor ama bizim için zor bir maç olmadı. Biz galibiyete daha yakınız. Takımımızın yarısı yabancı ve iki ülke arasındaki gerilimi bilmiyorlar. Futbolcular politikacı değiller, sporcular.” diye konuştu.