Favoriler Kendine Geliyor

TFF. 1. Lig’de sezon öncesi favoriler denilen dört takım da sezona beklenenin altında performanslarla başlamıştı. Eyüpspor, Samsunspor, Göztepe ve Rizespor’dan oluşan favoriler gurubunun ilk haftadan beri zirve mücadelesi yapması bekleniyordu ama beklenen sahaya hiç yansımadı.

favoriler

Favoriler Hoca Değiştirdi

Sezonun başlamasının ardından ilk 3 hafta geride kaldığında Rizespor, Eyüpspor, Samunspor ve Göztepe çoktan puan kayıplarını yapmışlardı. Ligin yeni ekibi olan Bodrumspor ise ligin ilk haftalarını sürpriz şekilde kayıpsız geçti ve liderliğe oturdu. Yine de pek çok otorite, Bodrumspor’un performansını takdir etse de bunun sürdürülebilir olmadığını ve ilerleyen haftalarda Bodrumspor’un düşüş yaşayacağını savunmuştu. Sonuç olarak otoriteler haklı çıktı ve Bodrumspor düşüşe geçerken favoriler de yavaş yavaş zirve yürüyüşüne başladı.

Eyüpspor tanımı da beklenen performansın altında kalsa da kısa sürede toparlanıp zirve mücadelesine katıldı. Zaten şu anda da TFF 1. Lig‘in zirvesinde Eyüpspor var. Ancak Samsunspor, Rizespor ve Göztepe takımları sezon başından beri bir türlü istikrarı yakalayamadı ve sonuç olarak Samsunspor Bayram Bektaş ile, Göztepe de Turgay Arslan ile yollarını ayırdı. Samsunspor takımın başına Altınordu’nun eski hocası Hüseyin Eroğlu’nu getirirken Göztepe ise son olarak Başakşehir takımında yardımcı hocalık yapan Ekrem Dağ ile anlaştı. Göztepe takımı, Ekrem Dağ ile çıktığı ilk maçtan da 3 0 mağlup ayrıldı. Samsunspor ise yeni hocasıyla beraber çıkışa geçti ve son maçını kazanmayı başardı.

Rizespor ise hoca değişikliğini konuşan takımlardan biriydi ama son hafta kazanmayı başardı ve dedikoduların önüne geçti Bülent Korkmaz. Bu akşam da Altay deplasmanına gidecek Rizepsor ve maçı kazanması halinde ilk 8 içine yükselecek Rizespor’da muhtemelen hoca değişikliği konuşmaları da tamamen ortadan kalkacaktır.

Ekrem Dağ

Tek Toparlanamayan Göztepe

Sezon başından bugüne gelinen noktada favoriler tek tek toparlanıp zirve mücadelesi, vermeye başlarken Göztepe takımı bir türlü toparlayamadı kendisini. Hoca değişikliğinin ardından çıkılan ilk maçta 3 0 mağlubiyet alan Göztepe’de yeni hoca Ekrem Dağ’ı elbette ki eleştirmek doğru değil. Kulüple resmi sözleşme imzalamasının ardından sadece 1 gün geçtikten sonra bu maça çıktı Ekrem Dağ ve bu maç üzerinde olumlu olumsuz herhangi bir etkisinden bahsedebilmek gerçekçi olmaz. Ancak Ekrem Dağ üzerinden hala tartışmaların döndüğü de bir gerçek. Hocalık tecrübesi olmayan Ekrem Dağ’ın böylesine kritik bir sezonda, kritik bir dönemde takımın başına getirilmesi Göztepe taraftarlarını pek de memnun etmedi.

Göztepe takımı bu sezonu çöpe atmak istemiyorsa bir an önce kendisini toparlamak zorunda çünkü favorilerin toparlanması ile birlikte zirve mücadelesi çok daha çetin bir hale gelecek ve zaman da git gide daralmaya başladı. Sezonun dörtte biri geri de kaldı ve Eyüpspor, Rizespor, Samsunspor üçlüsü ile mücadele edecek olan Göztepe ayrıca halihazırda zirvede yer alan Keçiörengücü, Bodurmspor, Boluspor, Pendikspor gibi takımları da geçmek zorunda.