Ali Akman Geleceğe Bakıyor

Göztepe’nin geride bıraktığımız sezonun başında büyük umutlarla transfer ettiği ama beklentilerin çok altında kalan Ali Akman geleceğe bakıyor. Bonservisi Alman E. Frankfurt’ta olan oyuncu Göztepe tarafından 1 yıl kiralanmış ve kiralama sözleşmesine satın alma opsiyonu da eklenmişti, ancak Göztepe bu opsiyonu kullanmadı ve Ali Akman bonservisini elinde bulunduran Alman kulübüne geri döndü.

Ali Akman

Transferi Ses Getirmişti

Bursaspor altyapısında yetişen Ali Akman henüz 18 yaşını bile doldurmadan Bursaspor A takımına alınmış, orada ortaya koyduğu performans ve attığı gollerle de büyük beğeni toplamıştı. Genç golcü, Süper Lig’den daha o zamanla teklifler almaya başlamış ayrıca Bursaspor kulübü de genç oyuncu ile sözleşme uzatmak istemişti. Kulübünün sözleşme uzatma teklifi de dahil olmak üzere yurt içindeki teklifleri reddeden genç oyuncu tercihini yurt dışından yana kullanmıştı. Alman kulübü 2025 yılına kadar geçerli bir sözleşme imzalayan Ali Akman, sonrasında ise Hollanda ligine kiralanmıştı. Hollanda liginde 28 maçta forma giyen oyuncu 6 gol kaydetti.

2022 – 2023 futbol sezonu başında ismi Galatasaray ile anıldı genç golcünün ve o dönem herkes bu transfere bitti gözüyle baktı. Ali Akman, bir dönem Galatasaray’da forma giyen, kaptanlık yapan, şampiyonluklar kazanan ve şu anda da Galatasaray’da idari ekipte görevli olan Ayhan Akman’ın öz yeğeniydi çünkü ve amcası ile de arasının çok iyi olduğu biliniyordu. Bu transfer itti bitti bitecek derken sürpriz bir haber düştü Türk spor basınının gündemine. Göztepe, Ali Akman’ı sezon sonuna kadar kiraladığını duyurdu dahası kiralama anlaşmasında satın alma opsiyonu da vardı. Oysaki Galatasaray kulübünün oyuncuyu transfer edememe ve transferin uzama sebebi olarak Alman kulübü E. Frankfurt’un satın alma opsiyonuna müsaade etmemesi gösteriliyordu. Dolayısı ile Göztepe’nin transferi bu şartlarla gerçekleştirmesi o dönem büyük ses getirmiş ve bu transfer Galatasaray’a atılan bir transfer çalımı olarak yorumlanmıştı. Bazıları ise Galatasaray‘ın oyuncuyu istemek konusunda ısrarcı olmadığını, Ali Akman’ın Galatasaray seviyesinde olmadığını iddia etmişlerdi. Geçen zaman şimdilik bu iddia sahiplerini haklı çıkarmış gibi görünüyor.

Ali Akman ve Göztepe Kariyeri

Genç oyuncu, Göztepe forması ile 14 maça çıktı sadece ve bu maçlarda gol atma ya da asist yapma başarısı gösteremedi. Toplam 450 dakika forma bulabildi genç oyuncu ki bu da 90 dakika üzerinden düşündüğümüzde 5 maç yapıyor sadece. Tabii Ali Akman’ın yaşadığı sakatlığı da unutmamak gerekiyor. Yaşadığı sakatlık sonra 1 ay sahalardan uzak kalmıştı Ali Akman Göztepe kariyerinde. Sezona Turgay Altay ile başlamıştı sarı kırmızılı ekip ve sonrasında da Ekrem Dağ ile sezonu tamamlamıştı. Genç oyuncu her iki teknik adamın da gözüne girmeyi başaramadı ve forma şansı elde edemedi. Kendisi adına kötü geçen bu sezonu geride bırakan Ali Akman artık tamamen geleceğe odaklanmış durumda.