Ali Akman: Bir Transfer Başarısı

2021 22 futbol sezonu sonunda Süper Lig’den düşerken taraftarlarına büyük bir üzüntü yaşatan İzmir ekibi Göz Göz bu sezon tüm hazırlıklarını bu üzüntüyü telafi etmek ve tekrar Süper Lig’e yükselmek üzerine yapıyor. Transfer çalışmaları boyunca bir TFF. 1. Lig takımı gibi değil de Süper Lig takımı gibi hareket eden İzmir’in sarı kırmızılı ekibinin transferleri arasında en dikkat çekici olanlar Emre Çolak ve Ali Akman oldu.

Ali Akman Transfer Çalımıydı

Bu iki oyucudan Emre Çolak tecrübesi ve kariyeri ile önemliyken Ali Akman ise hem potansiyeli hem de golcülüğü ile öne çıkıyor. Diğer yandan genç golcünün transferinde muazzam bir de başarı hikayesi mevcut. Ali Akman, bilindiği üzere Galatasaray’ın eski futbolcusu, kaptanı ve şu anda da gönüllü olarak Galatasaray’a hizmetlerine devam eden Ayhan Akman’ın öz yeğeni. Hatta söylenenlere göre Ali Akman’ı futbola başlatan da yine öz amcası Ayhan Akman. Zaten Ayhan Akman’ın da ilk kulübü, tıpkı Ali Akman’da olduğu gibi Bursa’nın İnegöl ilçesinin spor kulübüydü. Bu nedenlerle bu transfer döneminde adı Galatasaray ile anılan Ali Akman’ın Galatasaray’a katılacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak söylentilere göre Galatasaray, Ali Akman’ı bonservisi ile istedi, Ali Akman’ın bonservisini elinde bulunduran Alman kulübü bu teklifi kabul etmeyince Galatasaray Ali Akman’ı başkası için yetiştirmek istemediği gerekçesiyle bu transferden vazgeçti.

Bu noktada yine sarı kırmızılı formaya sahip başka bir Türk kulübü devreye girdi ve Ali Akman’ı sezon sonuna kadar kiraladı. Aslında bunda şaşılacak bir durum yok zira genç golcü 2021 22 sezonunu da zaten Hollanda’da kiralık geçirmişti. Ancak Ali Akman’ın Göztepe’ye kiralık transferinde başka önemli bir detay vardı ki bu Galatasaray taraftarlarını adeta çıldırttı. Göztepe Spor Kulübü, kiralık anlaşmasına satın alma opsiyonunu da koydurmayı başardı. Yani sezon sonunda Göztepe isterse Ali Akman’ın bonservisini belirli bir bedel ödeyerek alabilecek. Galatasaray’ın beceremediği bu opsiyon maddesini Göztepe’nin sözleşmeye koydurmayı başarması hem büyük bir başarı hem de Galatasaray’a atılan dev bir transfer çalımı oldu. Göztepe adeta transfer nasıl yapılırın dersini verdi genç golcü ile.

Ali Akman

Nasıl İkna Ettikleri Merak Ediliyor

Göztepe’nin transfer görüşmeleri sırasında Alman takımı Eintracht Frankfurt‘u nasıl ikna ettiği ve Galatasaray’ın koydurmayı beceremediği satın alma opsiyonunu nasıl koydurduğu ise gizemini koruyor. Bunu, İzmir’in sarı kırmızılı takımının taraftarları kadar İstanbul’un renktaş takımının taraftarları da çok merak ediyor.

Bazı Galatasaray taraftarları ise Galatasaray’ın Ali Akman’ı hiç istemediği, eğer istese oyuncunun mutlaka Galatasaray’ı tercih edip kuzeni Hamza Akman ile birlikte oynamayı seçeceği iddiasında. Şu ana kadar Ali Akman cephesinden ise Galatasaray ile ilgili bir açıklama gelmedi. Diğer yandan gerçek olan şu ki Ali Akman artık bir Göztepe futbolcusu ve gollerini Göztepe için atacak.