Yeni Lider Samsunspor

TFF 1. Lig’de son hafta oynanan maçların ardından lider kesin olarak değişti ve Samsunspor takımı ligin yeni lideri oldu. Zaten Eyüpspor takımı uzun süredir hata üzerine hata yapıyordu ve puan farkı giderek erimişti. Samsunspor, bu hafta maçını kazanıp da Eyüpspor da kaybedince lig liderliğini ele geçirdi kırmızı beyazlı ekip. Otoriteler bu dakikadan sonra Samsunspor’un liderliği bırakmayacağı ve direkt Süper Lig’e, TFF 1. Lig şampiyonu olarak çıkacağı konusunda hemfikir artık.

Samsunspor

Samsunspor Ligin Favorisiydi

2021 22 futbol sezonuna da Süper Lig hedefi ile giren Samsunspor play off oynasa da istediğini elde edememiş ve Süper Lig’e yükselememişti. 2022 23 futbol sezonunda hedefi yine Süper lig olarak belirleyen takım bu kez bir önceki sezona kıyasla daha da iddialı bir kadro kurmuştu. Hatta sezonun başında Samsun takımı için zaten Süper lig seviyesinde kadro kurdular yorumları yapılıyordu. TFF 1. Lig’in tecrübeli isimlerini Süper Lig tecrübesine sahip isimlerle harmanlamıştı kırmızı beyazlı ekip.

Sezona tıpkı Samsunspor gibi favori gösterilerek başlayan bir diğer ekip ise Eyüpspor’du. İstanbul ekibi tıpkı Samsunspor gibi geçen sene Süper Lig’i istemiş, bu hedefi açıkça dile getirmiş ama sezon sonuna doğru düşüş yaşayıp bu hedeften uzaklaşmıştı. Bu sezonun başında Eyüpspor ve Samsunspor ile birlikte ligde şampiyonluk mücadelesi verecek denilen diğer iki takım ise Süper Lig’den geçen sezon düşen Çaykur Rizespor ve Göztepe’ydi. Göztepe beraber başladığı sezonda hoca değişikliğine rağmen toparlanamayınca bu denklemin dışında kaldı. Çaykur Rizespor ise istikrarlı bir grafik çizip bir ara 2. sıraya kadar bile çıksa da kritik maçlarda, final niteliğindeki maçlarda hatalar yaptı ve sonuç olarak şampiyonluk mücadelesine ortak olamadı. Ancak yine de Rizespor’un ilk 2 şansı devam ediyor. İlk 2 sıraya aday diğer takımlar Pendikspor ve Keçiörengücü olsa da ligin zirvesinde uzun süredir sadece Samsunspor ve Eyüpspor’u görüyoruz bizler.

Eyüpspor Düşüşte

Ligin ilk devresini ciddi bir puan farkı ile lider bitiren Eyüpspoor, ligde ikinci devrenin başlaması ile birlikte önlenemez bir düşüş yaşanmaya başladı. Bir arada puan farkını 10’a kadar çıkarmış olan İstanbul ekibinin yaşadığı düşüşün ardından Samsunspor takımı puan farkını kısa sürede eritmeyi başardı. Son 5 maçta iki kez mağlup oldu Eyüpspor takımı ve son mağlubiyetini de geçen hafta aldı. Buna karşılık ise Samsunspor takımı son 5 maçta hiç mağlup olmayıp da 13 puan toplayınca nihayet bu hafta lig liderliğini ele geçirmiş oldu.

25 maç sonunda 51 puan toplayan Samsunspor takımı şu an TFF 1. Lig’in lideri durumunda. Ligde ikinci sırada yer alan Eyüpspor ise aynı sayıda maça çıkıp 50 puan topladı. Ligde üçüncü sırada Keçiörengücü var ki onun ile lig ikincisi Eyüpspor arasında 6 puan fark bulunuyor.