TFF 1. Lig’in Yeni Takımları

TFF 1. Lig’de bu sene iki tanesi Süper Lig’den düşen, üç tanesi ise TFF 2. Lig’den gelen toplam beş yeni takım yer alacak. Normal şartlar altında Süper Lig’den üç takım alt lige düşüyordu ama bu sene ülkemizin yaşadığı yıkıcı deprem felaketi liglerin durumlarını da değiştirdi.

Depremin Etkileri

Bu sene hem Süper Lig hem de TFF 1. Lig 19 takımla başlamıştı sezona. Planlamaya göre her iki ligden de son 4 sırayı alan takımlar küme düşecekti ve alttan gelen 3 takımlar her iki lig de 18 takımla oynanacaktı. Ayrıca ligde 19 takım olması sebebi ile her hafta bir takım o haftayı bay, yani maç yapmadan geçti. Bu ligler normalde 18 takımla oynanıyor ama pandemi döneminde küme düşme kaldırıldığı için ligdeki takım sayısı artmıştı ve kademeli olarak düşürülüyordu bu sayı. Planlamaya göre 2022 – 2023 sezonu sonunda da her iki ligde de takım sayısı 18’e inecekti ama ülkemizin yaşadığı acı deprem felaketinin ardından planlar değişmek zorunda kaldı.

Depremden etkilenen takımlar ligde çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurdular. Başvuruda bulunan takımlar arasında Süper Lig’den Gaziantep FK ve Hatayspor; TFF 1. Lig’den de Yeni Malatya ve Adanaspor takımları vardı. Türkiye Futbol Federasyonu bu başvuruları kabul etti ve bu takımların sezon sonuna kadar tüm maçlarda sahaya çıkamayacakları için 3 – 0 hükmen yenik sayılmasına karar verdi. Bununla birlikte gelecek sezonda da bu takımların mevcut liglerinde devam etmesi kararlaştırıldı. Bu durumda ligden düşecek takım sayısı da 4’ten 2’ye indi ve hem Süper Lig’den hem de TFF 1. Lig’den ikişer takım alt lige düşerken alt ligden gelen 3 takımlar da önümüzdeki sezon bu her iki ligin de 20 takımla oynanmasına karar verildi.

Yeni

Ligin Yeni Takımları

TFF 1. Lig‘de ligin yeni takımları Süper Lig’den düşen Ümraniyespor ve Giresunspor ile TFF 2. Lig’den gelen Kocaelispor, Çorumspor ve Şanlıurfaspor oldular. Bu takımlar arasında Kocaelispor, lige ayak basar basmaz hedefi Süper lig olarak açıkladı ki bu da sürpriz bir şey değil. Kocaelispor takımı zaten geçmişi ile, taraftarı ile ve imkanları ile bir Süper Lig takımı. Alt liglerdeki seyirci rekorlarının tamamı da yine onlara ait. Bu sene Sakaryaspor takımı nasıl ki TFF 1. Lig’e çıkar çıkmaz play off yaptıysa ve Süper Lig’i hedef olarak belirlediyse aynısını önümüzdeki sezon Kocaelispor’dan göreceğiz büyük ihtimalle.

Önümüzdeki senenin play off adaylarından iki tanesinin Sakaryaspor ve Kocaelispor olacağı kesin. Bu 2 takıma Göztepe ve Eyüpspor da eşlik edecektir. Süper Lig’den düşen ve seneye ligin yeni takımları arasında yer alacak olan Ümraniyespor ile Giresunspor’un ise durumlarını görmek gerekiyor. Çorumspor ve Şanlıurfaspor için ise ilk hedef ligde kalıcı olmak olacaktır.