TFF 1. Lig’den Düşecek İki Takım

Spor Toto TFF 1. Lig 2022 23 futbol sezonu 19 takımla başlamıştı ve sezon sonunda 4 takım TFF 1. Lig’den düşecekti. Ayrıca ligde 19 takım olması sebebi ile de her hafta bir takım o haftayı maç yapmadan yani bay olarak geçiyordu. Sezon sonunda ligden 4 takım düşüp alt ligden de 3 takım gelecekti ve sonuç olarak Spor Toto TFF 1. Lig, 2023 34 sezonundan itibaren yine her zaman olduğu gibi 18 takım ile oynanacaktı.

Ülkemiz 6 Şubat Pazartesi sabahı Kandilli Rasathanesi verilerine göre büyüklüğü 7.7 ve merkez üssü Gaziantep olan bir deprem yaşadı. Bu depremin ardından öğlen saatlerinde ise yine Kandilli Rasathanesi verilerine göre büyüklüğü 7.6 ve merkez üssü Kahramanmaraş olan ikinci bir deprem meydana geldi. Bu iki depremin ardından depremin vurduğu 10 ilde 3 ay süre ile OHAL ilan edilirken bu 10 ilde yer alan futbol takımlarından bazıları ise liglerden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurmuştu.

TFF 1.

Yeni Malatya ve Adanaspor TFF 1. Lig’den Ligden Çekildi

Spor Toto TFF 1. Lig’de yer alan Adanaspor ve Yeni Malatya, TFF 1. Lig’den çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurdu. Türkiye Futbol Federasyonu, takımların bu talebini kabul etti ve Yeni Malatya ile Adanaspor’u, önümüzdeki sene mevcut ligde devam etmelerine de karar vererek ligden çekti. Böylece 19 takımla başlayan lig 17 takıma düşmüş oldu. Diğer yandan Türkiye Futbol Federasyonu ligden çekilen Yeni Malatya ve Adanaspor’un ligin kalan maçlarını 3 0 hükmen mağlup sayılmasına karar verdi. Dolayısı ile ligin sonunda bu iki takımın ligde 18. ve 19 sırayı alacakları zaten kesin gibi ama bu iki takım önümüzdeki sene de ligde devam edecekler. O sebeple ligde düşecek takım sayısı, sezon başında kararlaştırıldığı gibi 4 değil, 2 olacak ve lig seneye 20 takımla oynanacak.

Ligden düşecek olan takımlar ligde 16. ve 17. sırayı alan iki takım olacak. Ligde şu anda 19. sırada Yeni Malatya bulunuyor. Ligden çekilen diğer takım olan Adanaspor ise şu anda 15. sırada ama 11 hafta daha olduğu düşünüldüğünde onlar da 18. sıraya kadar gerileyeceklerdir.

Denizlispor ve Gençlerbirliği En Büyük Aday

Spor Toto TFF 1. Lig’de 18. sırda yer alan Denizlispor takımı 17 puana sahip. Gençlerbirliği ise bir puan farkla 17. sırada bulunuyor. Adanaspor ise şu anda 25 puana sahip. Hem Denizlispor’un hem de Gençlerbirliği’nin ligden çekilen takılmalardan hükmen 6 puan alacağını düşündüğümüzde Adanaspor’un üzerine çıkacakları kesin gibi ama bu onları ligde tutmaya yetmeyecek elbette. Altınordu’nun 20 puanı var ve sonraki takımlar ise 25 ve üzeri puana sahip. Bu durumda ligden düşecek 2 takımın Gençlerbirliği, Denizlispor ve Altınordu’dan biri olacağı açık.