Stefan Kuntz Arayı Düzeltti

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın başında bulunan Alman teknik adam Stefan Kuntz ve onun gelmesinde başrol oynayan Hamit Altıntop uzun süredir sert eleştirilerin hedefinde olan isimlerdi. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri grup maçlarında bu hafta iki maç oynadı Türkiye A Milli Futbol Takımı ve bu iki maçı da galip tamamlayarak 6 puan alıp grup liderliğine yükseldi.

Bu iki maç öncesinde hatta 3 – 2 kazanılan Letonya maçı sonrasında bile ağır eleştiriler alan ve istifası istenen Alman teknik adam Stefan Kuntz ile Türk spor basınının arası, Galler maçındaki iyi futbol ve 3 puanın ardından liderliğin gelmesi ile de nispeten düzeldi. Medyada Alman teknik adama yönelik eleştiriler oldukça azalırken bunların yerini, Galler maçında oynanan güzel oyunun ardından övgü dolu sözler aldı.

Stefan Kuntz

Hırvatistan ve Letonya Maçları

Türk spor basını ve Alman hocanın arasını açan en önemli maç içeride oynanan Hırvatistan maçı olmuştu. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri gruplarının belli olmasının ardından D grubunda Ermenistan, Galler, Letonya ve Hırvatistan ile eşleşen milli takımın Hırvatistan ile liderlik mücadelesi vermesi bekleniyordu. İlk maçta Ermenistan’ı deplasmanda zor da olsa yenerek 3 puanla gruplara başlayan Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın ikinci maçı içeride oynayacağı Hırvatistan karşılaşmasıydı.

Türkiye ev sahipliği avantajı ile çıktığı Hırvatistan’a 2 – 0 mağlup oldu. Maç sonunda hem Alman teknik adam Stefan Kuntz’a hem de onun gelmesinde önemli bir rolü olan Hamit Altontop’a yönelik ciddi tepkiler vardı. Maçın 2 – 0 kaybedilmesinden ziyade ortaya konan futbol büyük eleştirilere neden olmuştu. Türkiye, Hırvatistan’a karşı hiçbir varlık gösteremezken maçın hiçbir anında rakip kalede tehdit yaratamamıştı. Asıl eleştiri konusu bu silik oyundu.

Hırvatistan maçının ardından istifası istenen Stefan Kuntz ile ilgili eleştiriler unutulup gitti. Şimdi liglerin tamamlanıp yeniden milli maçların başlaması ile Kuntz konusu yeniden açılmıştı ve Türkiye, Letonya deplasmanında galip gelse de oynadığı oyunla yine eleştirilerin hedefi olmuştu.

Stefan Kuntz: ”Daha İyi Olacağız”

Galler maçına işte bu eleştiriler ve baskılar altında çıkan Türkiye beklenenden çok daha iyi bir oyun ortaya koydu. Galler’in 40. dakikada 10 kişi kalması elbette ki işleri kolaylaştıran bir unsurdu ama o dakikaya kadar da sahada çok daha iyi olan, pozisyon bulan taraf Türkiye A Milli Futbol Takımı’ydı. Galler’i 2 – 0 ile geçen ekibimiz grubunda 4 maç sonunda 9 puana ulaştı ve maç fazlasıyla da grubun lideri oldu. Galler maçından sonra basına konuşan Alman teknik adam Stefan Kuntz’un oldukça mutlu olduğu görüldü. Stefan Kuntz, yaptığı açıklamada her maç bir öncekinden dahai iyi olduklarını ve bunun süreceğini, 2024 Avrupa Şampiyonası‘nda mutlaka Türkiye’nin de olacağına inandığını söyledi.