Play Off Yarışı Kızıştı

TFF 1. Lig 2022 23 futbol sezonu her anlamıyla müthiş bir çekişmeye sahne oluyor, en büyük mücadelelerden biri de play off potası için yaşanıyor.

2022 23 futbol sezonunda TFF 1. Lig 19 takımla oynanıyor haliyle bu ligde alışılmışın dışında bazı uygulamalara neden oldu. Her şeyden önce her hafta bir takım o haftayı maç yapmadan, yani bay geçiyor. Dolasıyla puan tablosu incelendiğinde haftayı bay geçen takımların bir maçları eksik görünüyor. Bu olay ilk devrenin sonunda herkesin bay haftası geride kaldığından kafa karıştırıcı olma özelliğini yitirmişti ama ikinci devrenin startı ile birlikte yine puan tablosunu inceleyen futbolseverlerin kafası karışmaya başladı.

Ligde takım sayısının 19 olmasının bir diğer etkisi ise küme düşecek ve play off oynayacak takım sayısına ilişkin oldu. Bu sene ligden 4 takım düşecek haliyle bu durum düşme hattındaki rekabeti fazlasıyla kızıştırıyor ama diğer yandan play off kotası da 1 takım artırıldı. TFF 1. Lig’i ilk ve ikinci sırada bitiren iki takım direkt olarak Süper Lig’e çıkarken ligde üçüncü olan takım ise play off finaline kalacak. Play off’un diğer finalisti ise ligi 4. 5. 6. ve 7. sırada bitiren takımların birbirleriyle eleme usulü yapacağı maçların ardından belli olacak. Haliyle hem düşecek olan hem de play off’a kalacak olan takım sayısının bir fazlası olması ligi çok daha çekişmeli bir hale getiriyor.

Play Off Adayları

Play off potasının alt sınırı ligde 7. sıraya tekabül ediyor. Ligde 7. sırada ise 34 puanla Sakaryaspor takımı var. Ligde 30 puan ve üzerine sahip olan ise toplam 10 takım var. Bu arada lig lideri Samsunspor ise 41 puanda. Yani lider ile 7. sıradaki takım arasında da sadece 7 puan fark var. Dolayısıyla ligde 22. hafta itibarı ile, ligin bitmesine 14 hafta kala play off adayı 10 takım bulunuyor.

play off

Göztepe’nin İddiası Sürüyor

2021 22 futbol sezonu sonunda Süper Lig’den düşerek büyük hayal kırıklığı yaratan ve 2022 23 futbol sezonu için önemli transferler yaparak hedefi şampiyonluk olarak belirleyen ve sezon öncesinde ligin 4 büyük favorisi arasında gösterilen İzmir ekibi Göztepe berbat bir sezon başlangıcı yapmış ve devamında da fazla beklemeden teknik adam Turgay Altay ile yolları ayırmıştı. Turgay Altay sonrasında uzun süre teknik adam arayan Göztepe takımı, teknik adamlık konusunda tecrübesi olmayan Ekrem Dağ’ı takımın başına getirmişti.

TFF 1. Lig’de ilk devre boyunca Ekrem Dağ da kötü gidişe dur diyemedi ve Göztepe takımı TFF 1. Lig’in ilk devresinin düşme hattının hemen üzerinde bitirdi. Şampiyonluktan umudunu kesen Göztepe takımı devre arasında yeni hedefi play off’a kalmak olarak belirlemişti. Bugün 30 puanla 10. sırada olan takım play off şansını sürdürüyor.