Mateusz Lis Göztepe’ye Doğru

Göztepe takımı yeni sezon öncesi şampiyonluk mücadelesi verecek bir kadro için transferlere devam ediyor, Göz Göz’de yeni hedef kaleci Mateusz Lis. İngiltere’de Southampton forması giyen oyuncunun Göztepe’ye katılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Elbette ki bu transferi kolaylaştıran çok önemli bir unsur var, o sebeple bitti diyebiliriz bu transfer için aslında.

Mateusz Lis

İrfan Can Sonrası Sıkıntı Vardı

Göztepe takımı 2022 2023 futbol sezonuna şampiyonluk hedefi ile girmişti. Bir sezon önce küme düşerek taraftarlarında büyük bir hayal kırıklığı yaratan takım sezonu şampiyon tamamlayarak Süper Lig’e direkt çıkmayı planlıyordu. Ayrıca 29 Ekim 2023 tarihinde Cumhuriyet’in 100. yılı kutlanacaktı ve o tarihte İzmir’in Süper Lig’de ki tek temsilcisi olmayı hayal ediyordu Göztepe takımı. Tüm camia da şampiyonluğa inanıyordu aslında. Sezona önemli transferle giren Göztepe’de teknik adamlık koltuğunda ise Turgay Altay vardı.

Sezonun ilk kırılma anı aslında maçlar başlamadan yaşandı. Kaleci sorunu olan Fenerbahçe, Göztepe’nin as kalecisi İrfan Can Eğribayat’ı kiralamak istedi ve Göz Göz de bu transfere izin verdi. İrfan Can Eğribayat, satın alma opsiyonunu da içeren bir sözleşme ile Fenerbahçe’ye katıldı. Fenerbahçe bu transfer için Göztepe’ye 500 bin avro kiralama bedeli öderken ayrıca oyuncu sezon sonunda 1.2 milyon avro bedelle satın alma hakkına da sahip oldu. Hemen belirtelim ki Fenerbahçe bu hakkı kullandı ve toplamda 1.7 milyon avroya İrfan Can Eğribayat Fenerbahçe’ye transfer olmuş oldu.

Bu transfer o dönem taraftarın büyük tepkisini çekti ve şampiyonluğa oynayacak bir takımın kalecisini göndermesine anlam verilemedi. Devamında sezona da büyük bir hayal kırıklığı yaratarak başladı Göztepe takımı. Üst üste gelen puan kayıpları ve galibiyet hasretinin ardından teknik adam Turgay Altay ile yollar ayrıldı ve takımın başına Ekrem Dağ getirildi. Ekrem Hoca ilk devre çok etkili olamasa da ligin ikinci devresinde büyük bir çıkış yakaladı Ekrem Dağ önderliğinde Göztepe ve ligi 7. sırada tamamlayarak play off oynamaya hak kazandı.

Play off turunda lig 4.sü Bodrumspor ile eşleşen Göztepe, tek maç eleme usulü ile oynanan çeyrek final mücadelesinde deplasman dezavantajı ile çıktığı maçı 3 – 1 kaybederek çeyrek finalde veda etti Süper Lig hayallerine ama Ekrem Hoca performansı ile güven kazandı ve bu sezonda da takımın başında kaldı.

Mateusz Lis Kulüp Sahiplerinin Tercihi

Bilindiği üzere Göztepe hisselerinin %70’i Danimarkalı bir şirkete ait. Ekrem Dağ, yeni sezon öncesi kulüp yönetiminden mutlaka tecrübeli bir kaleci istedi. Göztepe idarecileri de çareyi fazla uzakta aramadı ve Danimarkalı şirketin sahibi olduğu Premier Lig takımı olan Southampton’un yedek kalecisi Mateusz Lis gündeme alındı. Geçen sezonu Fransa liginde kiralık olarak geçiren Polonyalı file bekçisi Mateusz Lis, önümüzdeki sezonda da çok büyük ihtimalle TFF 1. Lig’de kiralık olarak forma giyecek.