Halil Akbunar: Bayrak Adam

Göztepe takımının son yıllardaki en büyük ikonlarından biri olan Halil Akbunar şu sıralar Belçika’da top koşturuyor olsa da Göztepe tribünleri onu unutmuş değil. Sürati, çalımları, asistleri, hırsı, kaptanlığı , liderliği, örnek aile yaşantısı ve taraftarla kurduğu bağ ile Göztepe’nin unutulmazlarından biri oldu çoktan Halil Akbunar. Şu sıralar Belçika’da Westerlo forması terleten oyuncuya Türk kulüplerinin de yoğun ilgisi devam ediyor.

İzmirli Halil

Halil Akbunar, futbola 9 Kasım 1993 yılında İzmir’de doğru. Futbola da doğduğu şehrin takımlarından Balçova İdman Yurdu’nun altyapısında başladı. Buradan Antalyaspor’un altyapısına alınan oyuncu oradan da yaşarken efsanesi olacağı Göztepe altyapısına geldi. Açıkçası Halil Akbunar’ın Göztepe kariyeri öyle görkemli başlamadı. Göztepe’de A takıma alındığı 2012 – 2013 sezonunda hiç kimse onun gelecekte çok etkili bir kanat oyuncusu olacağını düşünmüyordu. 20 yaşındaki oyuncu süratli ama kafasını kaldırmadan oynayan, fizik gücü yetersiz ve sadece topla ya da topsuz koşuda hızlı olmak dışında başka bir özelliği ile öne çıkmayan bir isimdi.

Göztepe’de A takıma alındıktan sonraki sezonda yani 2012 – 2013 sezonunda sarı kırmızılı forma ile 27 maça çıkan genç oyuncu 4 gol atarken 3 de asist yaparak aslında fena bir performans ortaya koymadı ama unutmamak gerekiyor ki o sezon Göztepe TFF 1. Lig‘ takımıydı ve dahası sezon sonunda da TFF 1. Lig’den düştü İzmir ekibi.

Bir sonraki sezonda TFF 2. Lig’de 26 maçta forma giyen Halil 3 gol atabildi ve asist yapamayarak kötü bir performans ortaya koydu. 2014 – 2015 sezonunda toparlanan oyuncu ilk 11’in bir parçası olmaya devam etti Göztepe‘de. O sezonda da 27 maçta 6 gol atıp 4 de asist yaparak 10 gole katkı sundu. Bu performansı ile TFF 1. lig kulüplerinin ilgisini çeken oyuncu Elazığspor takımı tarafından kiralık olarak kadroya katıldı ve burada asistçi yönünü ön plana çıkararak sezonu 8 asistle tamamlarken TFF 1. Lig için de yeterli seviyede bir oyuncu olduğunu ispatladı.

Halil Akbunar

Göztepeli Halil Akbunar

Süper Lig’e geri dönen Göztepe takımında önce 2017 – 2018 sezonundan itibaren Halil Akbunar’ın çağı başladı diyebiliriz aslında. Takımının Süper Lig’e yükselmesine katkı sunan oyuncu sonraki sezonda, henüz 25 yaşındayken 5 gol 3 asistle oynadı. O artık Göztepe’nin önemli bir hücum silahıydı ama yapacakları daha bitmemişti.

2020 – 2021 futbol sezonunda Süper Lig’in yıldızlarından birine dönüştü Halil Akbunar. Sezonu 40 maçta 9 gol 13 asist ile tamamlayarak hem Göztepe tribünlerinin sevgilisi, hem milli takımın bir parçası hem de artık Göztepe’nin ve Süper Lig’in yıldızı oldu. Ertesi sezon küme düşen Göztepe takımında 4 gol 7 asistle takımı lige tutmak için en çok çaba sarf eden isimdi yine kaptan Halil Akbunar. Göztepe küme düşerken Halil de kulübüne para kazandırarak 1 milyon avro bonservis bedeli ile Belçika’ya transfer oldu ve bir kez daha tribünlerin sevgisini kazandı. Bu sezon sakatlıklarla uğraşan Halil Akbunar’a Göztepe’nin kapıları ardına kadar açık hala.