Göztepe’ye Yapılan Yatırım Bir İlk Olacak

Göztepe Spor Kulübü futbol takımı, 2021/2022 sezonunda ardı ardına mağlubiyetler ve başarısızlık sonucu 4 sezondur mücadele ettiği Süper Lig’e veda eden 2. takım olduğunu ilan etmişti.

Takımın bu başarısızlığı kulüp yönetiminde ve taraftarlarda infial yaratacak diye yorumlansa da durumun bu şekilde olmadığını Göztepe severler, 97. yıl kutlamalarında tüm İzmir sokaklarına ve Türkiye’ye gösterdi.

Göztepe futbolda yaşadığı bu mağlubiyete rağmen son zamanlarda 1. planında olan planını arka plana atmış değil.

Göztepe İngiltere kuruluşlu Sport Republic spor yatırımları firmasına kulübün yüzde 70’lik hissesini devrederek, Türk futbolunda yabancı yatırım alan ilk kulüp olmaya hazırlık yapıyor. Göztepe’nin gözü bu devir işlemleri ile alakalı halledilmesi gereken altyapı arazisinde.

Sport Republic Gözünden Göztepe

Yatırım firması, Premier Lig takımını satın alırken çok kulüplü bir grup oluşturma sözü vermişti. İngiliz futbol takımı Southampton’ın sahibi yatırım şirketi Sport Republic, Türkiye Süper Toto 1. Lig takımlarından Göztepe’nin yanında Fransız kulübü Valenciennes’i de satın almak için görüşüyor.

Sırp milyarder Dragan Šolak tarafından desteklenen Sport Republic, ocak ayında yapılan anlaşmayla 100 milyon İngiliz Sterlini karşılığında Saints’in yüzde 80 hissesini satın aldığından beri çok kulüplü bir grup oluşturmayı planlıyor.

Brentford’un eski futbol eş direktörü Rasmus Ankersen ve yatırımcı Henrik Kraft tarafından kurulan firmanın, bu sezon Türkiye Türkiye Süper Toto 1. Lig’e düşen Göztepe‘nin ilk yüzde 70 hissesi için pazarlık yaptığı bildirildi. Athletic, bu aşamada hiçbir şey üzerinde anlaşmaya varılmadığını ve herhangi bir potansiyel anlaşmanın hala bozulabileceğini belirtti.

Göztepe ile yapılan görüşmelerin, ikinci kademe taraf Valenciennes ile yapılan görüşmelerden biraz daha ileri olduğu söyleniyor.

Daha önce şubat ayında İzmir’e gelen Ankersen, o dönem başkanlığı sürdüren kulübün çoğunluk hisseye sahip ortağı Mehmet Sepil’le birlikte Gürsel Aksel Stadı ve Urla Adnan Süvari Tesisleri’yle birlikte ilk iş olarak Torbalı’daki araziyi de gezdi.

Göztepe Bürokrasi Kuyruğunda

Ankersen’in talebiyle altyapı tesisi için temaslarını hızlandıran Göztepe , İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kararını bekliyor.

Torbalı Pancar’daki 104 dönümlük arazinin Göztepe’ye yeniden tahsisi için Torbalı Belediyesi’nde yeniden askıya çıkan kararın 60 günlük itiraz süresinin tamamlandığı, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin vereceği onay sonrasında arazinin tesis yapımı için Göztepe’ye resmi olarak verileceği öğrenildi.

Sport Republic’e devir sonrası büyük ortak olmasa da kulüpte hisseleri kalacak Mehmet Sepil de arazinin tahsisi ve projeyle yakından ilgileniyor. Daha önce 2017 yılında gündeme gelip Göztepe’ye verilen arazinin tahsisi, 19 Haziran 2019’daki Torbalı Belediye Meclisi’nin toplantısında dönemin Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur tarafından arazinin imarı olmadığı, planlama gerektiği, usulsüzlük olmaması gerekçesiyle iptal edilmişti.

Göztepe bu tarz bürokratik aşamaların atlatılması için sabırsızlanıyor. Çünkü bu devir işlemi sonrası takım köklü bir değişime uğrayacak. Ayrıca yabancı yatırım alan ilk Türk takımı olarak adını tarihe yazacak.