Göztepe’ye Taraftar Yaramadı

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği kötü performans nedeniyle küme düşmekten kurtulamayan Göztepe adına işlerin iyi gitmediği ve kısa vadede de çok iyi gitmeyeceği net bir şekilde görülüyor. Bununla birlikte takımın bu sezon sergilediği bu kötü performansın neden kaynaklandığını da anlamak gerekiyor. Beşiktaş karşısında oynadığı 37’inci hafta müsabakasıyla bu sezon iç sahadaki son maçını da tamamlayan İzmir temsilcisi, kendi sahasında oynadığı maçlarda da taraftarının gücünden faydalanamadı.

İzmir Deplasmanı

Bu sezon Süper Lig’de bir türlü istediği noktalara gelemeyen Göztepe, bir anda çöküşe geçti ve bu çöküş takımın gelecek sezona TFF 1.Lig’de başlayacak olması gerçeğini de beraberinde getirdi. Bununla birlikte takımın genel olarak hiç iyi bir performans sergileyemediğini ifade etmekte de fayda var.

Oyunun geliştiği haftalarda kadro kalitesi yetersiz kalırken, kadro kalitesine dair yapılan çalışmalardan sonra da sakatlıklar ve taktiksel eksiklikler nedeniyle Göztepe adına işler hiç yolunda gitmedi. Tüm bunlara taraftarın da baskısı eklenince Sarı Kırmızılı camia adına işler daha da kötü hale geldi.

Nitekim ligin iç saha tablosuna bakıldığı zamanda da Göztepe’ye rastlamak mümkün oldu. 37’inci haftada oynadığı Beşiktaş maçında aldığı 2-0’lık mağlubiyeti sonrasında Süper Lig’deki son iç saha maçına çıkan İzmir temsilcisi, kendi sahasında deplasmanı yaşadı.

Bu sezon iç sahada 19 müsabakaya çıkan Göztepe, bu müsabakaların sadece 4’ünü kazanabildi. 2 müsabakada beraberliğe razı olan Sarı Kırmızılı camia, 13 müsabakadan da mağlubiyetle ayrılmak zorunda kaldı.

Bu maçlarda 18 gol atmayı başaran Göztepe, kalesindeyse 34 gol gördü. Tüm bunlar bir araya gelince zaten dış sahada da iyi işler çıkartamayan bir takımın kümede kalması daha büyük bir mucize olurdu.

Adana Demirspor Hazırlıkları

Öte yandan takımdan artık kimsenin bir beklentisi kalmadı. Çok uzun bir süreden bu yana korkunç bir mağlubiyet serisinin içinde yer alan İzmir temsilcisi, artık ligin Adana Demirspor ile oynayacağı son maçına odaklanıyor.

Adana Demirspor deplasmanında oynanacak müsabakayla birlikte Süper Lig’e veda edecek olan Göztepe’de bu maçın hazırlıkları sürüyor. Sarı Kırmızılı camia artık gelecek sezona nasıl bir başlangıç yapacağını hesap etmek zorunda ancak yetkili makamlardaki koltuklarda da kimse oturmuyor.

Bu kaotik süreçte taraftarların da özeleştiri yapması gerekiyor. Zira Mehmet Sepil’in de bahsettiği gibi Göztepe taraftarı takım üstünde yoğun bir baskı kuruyor ve bu durum daha zor çalışılan bir ortamın oluşmasına neden oluyor.

Sepil yaptığı açıklamalarda şu sıra Konyaspor’un başarısında pay sahibi olan Sokol Cikalleshi ve İlhan Palut gibi isimlerin baskı nedeniyle takımdan ayrıldıklarını ifade etmişti. Pek tabii tutkulu taraftar her futbol paydaşı adına artı bir motivasyondur ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi bu konuda da aşırıya kaçmamak gerektiğin unutmamak gerek. Göztepe taraftarı bu konuda kendisini sorgulamayı bilmeli.