Göztepe’nin ”Koca Kaptanı” Gürsel Aksel

Göztepe’nin 42 yıl önce hayatını kaybeden ”Koca Kaptanı” Gürsel Aksel’in ismi stadyumda yaşayacak.

Göztepe’nin efsanevi isimlerinden Gürsel Aksel, takımın Süper Lig’de en fazla forma giyen ismi. Koca Kaptan lakaplı Gürsel Aksel’in ismi Göztepe’nin yeni stadyumuna verildi.

1937 yılında hayata gözlerini açan Gürsel Aksel, ağabeyi Güler Aksel ile birlikte 1955’te Manisa Gençlik takımında oynadı. Daha sonra Göztepe’ye transfer olan iki kardeş Göztepe’de profesyonel sözleşme imzalayan ilk isimler olarak tarihe geçti. Gürsel Aksel, Süper Lig’de art arda 14 sezonda toplamda 390 maçta forma giydi. Göztepe’de en çok forma giyen Gürsel Aksel 79 gol ile Fevzi Zemzem’den sonra takımda en çok gole sahip ikinci isim olarak tarihe adını yazdırdı.

Gürsel Aksel, 1975-76 yıllarında sarı kırmızılı kulübün İngiliz teknik direktörü Oscar Hold’un ardından dört maçta takımın teknik direktörlüğünü de yaptı. 1978 günü Rize’de gaz almak için gittiği benzin istasyonunda gerçekleşen patlama sonucunda hayatını kaybeden Koca Kaptan’ın ismi Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde yaşamaya devam edecek.

Çocuklarıma Dedelerini Anlatıyorum

Gürsel Aksel’in oğlu Namık Aksel gurur duyduğu babasını 7 yaşındayken kaybetti. Namık Aksel babası ile ilgili yaptığı açıklamalarda “Efsane kadro ile sürekli beraber olduk. Nevzat amca, Çağlayan amca, Fevzi amca, Göztepe’nin ilk profesyonel futbolcusu olan amcam Güler Aksel’in anlattıklarıyla büyüdüm. Hayatlar gelip geçici ben bankacı oldum, futbolla amatör oynama dışında ilgilenmedim. Şimdi dedelerini çocuklarıma anlatıyorum. Çok uzun süre oldu İzmir’de ayrılalı ama kulüple sürekli iletişim halindeyiz. Mehmet Sepil’le de görüşüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Yeni Stat Birçok Başarıya İmza Atacak

Namık Aksel, babasının ismini taşıyan yeni stat ile ilgili “Bir futbolcu düşünün ki transfer döneminde herkes adına pazarlık yapıyor. Kendisi boş kağıda imza atıyor, bütün pazarlığı yapıyor, sonra da ‘ben anlaştım, siz de imzalayabilirsiniz.’ diyor. Böyle bir ruhtan bahsediyoruz. Yeni stat çok güzel oldu. Birçok başarıya imza atacak bir tesis. Kulübü finansal olarak uzun süreli olarak sürdürebilir kılacak bir proje. Babamın isminin verilmesi gurur verici. Umarım Göztepe, yeni statta efsane kadronun başarılarından daha başarılı hikaye yazar.” şeklinde konuştu.