GÖZTEPE’DE YERLİ VE MİLLİ KADRO

Süper Lig’de geçtiğimiz yıllarda yabancı kontenjanı konusu büyük Tartışmalara yol açarken bazı kulüpler çıkarmış olduğu ilk 11’inin tamamını da yabancı oyuncular bulun dururken bazıları da yabancı oyuncu ağırlığı yüksek olan kadrolar ile sahada mücadele verdi.

Sarı kırmızılı İzmir temsilcisi Göztepe Süper Lig’de Ender Görülecek bir şeye imza atarak sahada yer alan ilk 11’ini yerli oyunculardan oluşturdu.

OYUNCU İSTATİSTİKLERİ

Sarı kırmızı İzmir temsilcisi Göztepe içerisinde bulunduğumuz sezon itibarıyla sahada yer alan ilk 11’inin çok önemli bir bölümünü yerli futbolculardan oluşturmayı başardı. Sarı kırmızılı ekibin kadrosundan 11 futbolcunun ise 7’sini yerli oyuncular ovuşturuyor. Sarı kırmızılı ekipte kaleci İrfan Can, Atınç Alparslan Berkan Soner Aydoğdu ve Halil Akpınar takımın vazgeçilmez isimlerinden bazıları. 

Sarı kırmızılı İzmir temsilcisi forması altında göstermiş olduğu performans ile kariyerinde ilk defa A Milli Takım’a çağrılan Halil Akpınar içerisinde bulunduğumuz sezon itibariyle Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası kapsamında oynamış olduğu 32 karşılaşmanın 30’unda ilk 11’de sahada yer aldı. Bir baş bir yetenekli oyuncu olan Soner Aydoğdu ise forma giymiş olduğu 31 karşılaşmanın 29’unda sahada ilk 11’de kendine yer buldu.

Türk futbolunun yetiştirmiş olduğu genç ve yetenekli kalecilerden biri olan İrfan Can tam 28 karşılaşmada ilk 11’de sahaya çıkma başarısı gösterdi. Yetenekli oyuncu Murat paluli 28 karşılaşmanın 21’inde ilk 11’i de yer alırken Berkan Emir 26 karşılaşmanın 25’inde, Atınç Nukan ise 20 karşılaşmanın 19’unda sahada ilk 11’i de yer alarak başladı.

Sarı kırmızılı ekibin Yıldız oyuncularından biri olan Alpaslan Öztürk ise yaşadığı şanssız sakatlığın ardından toplam da çıkmış oldu 15 karşılaşmanın 14’ünde sahada ilk 11 olarak başladı.

GENÇLER ŞANS BULAMADI

Süper Lig’de yer alan diğer kulüplerin aksine kadrosunda yerli oyunculara ağırlık veren sarı kırmızılı İzmir temsilcisi Göztepe’de yetenekli oyuncu Akpınar haricinde altyapıdan gelen isimler fazla forma şansı bulamadı.

2020-2021 Sezonun ilk devresinde 11 karşılaşmada ilk 11’de sahada yer alan Yalçın Kayan göstermiş olduğu performansım ardından Yedek kulübesinde oturmaya başladı. Yetenekli oyunculardan Efe Binici Alper Aşkın ve Arda Özçimen gibi potansiyeli yüksek oyuncular çok fazla forma şansı bulamadı.