Göztepe’de Üzüntüyle Hatırlanacak Dönem

Bu sezon Ünal Karaman ile çıktığı yolda erken bir şekilde teknik direktör değişikliğine giden Göztepe, tecrübeli teknik adam yerine Türkiye’de pek de anı sanı duyulmayan bir teknik adam olan Nestor El Maestro’yu göreve getirmişti. Sırp asıllı olan İngiliz teknik direktör, maç sonu açıklamaları, oyuna olan bakışı ve görüntüsüyle futbolseverlerin oldukça dikkatini çeken bir teknik adam olarak hafızalara girdi. Ligin ikinci yarısına girişte alınan başarılı sonuçlarla taraftarın desteğini de arkasına alan 38 yaşındaki teknik direktörün peri masalı pek uzun sürmedi. Geriye kalan ise hocanın verdiği ilgi çekici demeçler oldu.

Sancı

Bu sezonun başından beri kümede kalma konusunda riskli bir durumda olan Göztepe, Süper Lig’in 28’inci haftasında kendi sahasında konuk ettiği Kasımpaşa’ya 3-2 mağlup olmuştu.

Bu mağlubiyetle birlikte son 5 maçının tamamında sahadan boynu bükük ayrılan İzmir temsilcisinde uzun zamandan beri beklenen karar verildi ve Teknik Direktör Nestor El Maestro ile yolların ayrıldığı açıklandı.

Ligin ilk haftalarında Ünal Karaman yerine göreve getirilen Sırp asıllı İngiliz teknik adam, oyuna olan bakış açısı, Göztepe’ye duyduğu bağlılık ve bir dönem gösterilen performansla birlikte sempati duyulan bir hoca olsa da ne yazık ki başarılı olamadı.

Ligin ilk yarısında kadro kalitesinin zayıflığından, ikinci yarısında da hem takımın hem de kendisinin formsuzluğundan başı ağrıyan 38 yaşındaki teknik adam Göztepe ile 25 maça çıkabildi. Bu maçlarda 7 galibiyet ve 4 beraberlik alarak maç başına 1 puan ortalaması yakalayabilen Nestor El Maestro, 7 Eylül 2021’de başladığı görevinden 7 Mart 2022 tarihinde ayrılmış oldu.

Beklenti

Nestor El Maestro adına Göztepe kariyerinin pek tatmin edici geçmediği ortada. Genç teknik adam sahaya oldukça pozitif şeyler koymuş olsa da bazen doğru zaman ve doğru takımın başında olmak gerekir ve belki de Göztepe ile ilişki bu nedenle koptu.

Sezon başından bu yana mecbur olarak 3’lü savunmayı kullanmak zorunda kalan Maestro, bazı oyuncuların bireysel formlarına muhtaç durumdaydı. Obinna’nın formunda yaşanan düşüşün Göztepe’nin sonuçlarıyla direkt olarak etkisi oldu.

Savunmada Atınç’ın tekrardan aksamaya başlaması da Nestor’un Göztepe’deki döneminin sonunu hazırlayan faktörlerden birisiydi. Tüm bu sürecin finalinde Kasımpaşa karşısında oynanan maçta alınan mağlubiyetle birlikte işler iyice sarpa sardı.

Kabul etmek gerekiyor ki Maestro son 5 haftada gerçekten çok formsuzdu. Genç teknik adamın özellikle Galatasaray maçında yaptığı değişiklikler çok ciddi hayal kırıklığı yaratmıştı. Bununla birlikte Maestro’nun Türkiye’de bir başka takım çalıştırıp çalıştırmayacağı da oldukça kuşkulu.

Zira Galatasaray maçından sonra infial yaratan açıklamalarda bulunan Maestro, Türkiye Ligi ile alakalı olur olmaz lafları kullanarak kendisine olan tepkilerin artmasına neden olmuş ancak bu durum bir yandan da Maestro’nun ligle alakalı düşüncelerini ortaya koymuştu.