Göztepe Yönetimi Kararı Açıkladı

Süper Lig’de yer alan takımlar arasında şirketleşmeye giden ekiplerden biri olarak öne çıkan Göztepe, Mehmet Sepil ve yabancı konsorsiyum yönetiminde olduğu dönemde oldukça başarılı işler çıkarmayı bilmişti. Bununla birlikte yabancı konsorsiyumun biraz daha arka plana çekilmesi ve Mehmet Sepil’in de iyiden iyiye yıpranmasıyla birlikte Göztepe de teknik direktörlerini yıpratır bir takım haline geldi. Ligin 28’inci haftasında alınan Kasımpaşa mağlubiyetinden sonra teknik direktör Nestor El Maestro ile yollarını ayıracağı tahmin edilen Sarı Kırmızılı yönetim futbolseverleri şaşırtmadı ve Sırp asıllı İngiliz teknik adamla yolların ayrıldığını açıkladı.

Beklenenin Gerçekleşmesi

Sezon başından bu yana Süper Lig’de kümede kalma mücadelesi vereceği tahmin edilen takımlardan biri olan Göztepe, bu mücadelenin son ayaklarında neredeyse felaketi yaşadı.

Sezona Ünal Karaman ile başlayan ancak çok fazla zaman geçmeden teknik direktör değişikliğine giden İzmir temsilcisi, Türk futbolunun pek de aşina olmadığı bir teknik adam olan Nestor El Maestro’yu göreve getirdi.

Maestro yönetiminde özellikle 15’inci hafta sonrasında oyun anlamında iyi işleri yapmaya başlayan Göztepe adına bu sefer baş gösteren sıkıntı kadro kalitesiydi. Kadrosunda taktiğin istediği tarzda oyuncuları barındırmayan Göztepe’de oynanan oyun mecburiyetten oynanıyor olsa da oldukça zevk veriyordu.

Zira Sarı Kırmızılı takımın ön alan baskısında herkesi şok eden bir performansı vardı ve bu durum özellikle işin geri planıyla ilgilenmeyen futbolseverler adına oldukça keyifliydi. Göztepe’nin ön alanda şahane bir baskı yapabiliyor olmasına rağmen savunma bölgesinde verdiği açıklar da dikkat çekiyordu.

Buna rağmen ligin ikinci yarısına oldukça iyi bir giriş yapan İzmir temsilcisi, 4 maç üst üste kazanarak toparlandığına dair emareleri gösterdi. Ancak işin gidişatı pek de beklenildiği gibi olmadı ve Göztepe bu 4 maçtan sonra oynadığı 4 maçtan da mağlup ayrılarak küme düşme hattına kadar geriledi.

Ligin 28’inci haftasında oynanan Kasımpaşa maçında taraftarının da desteğine rağmen sahadan 3-2 mağlup ayrılmaktan kurtulamayan Göztepe’de bu durumun faturasının teknik direktöre kesilmesi bekleniyordu. 7 Mart 2022 tarihinde gelen duyuruyla birlikte beklenen oldu ve Nestor El Maestro ile yolların ayrıldığı açıklandı.

Tutkulu

Kariyerinin bundan sonraki aşamasında Türkiye’de çalışmaya devam eder mi bilinmez ama Nestor El Maestro’nun futbolseverleri heyecanlandıran bir teknik adam yapısında olduğunu belirtmekte fayda var.

Göztepe gibi ligin en zayıf ekiplerinden birinde oynattığı oyunla alkışları toplayan Maestro, istenildiği zaman ne kadar iyi performanslar sergilenebileceğini de meslektaşlarına göstermiş oldu.

Öyle ki takımın savunmadaki problemlerini 3’lü savunmaya dönerek çözen genç teknik adam, ön alanda yaptığı şiddetli baskı sayesinde rakibini hataya zorlamayı da başarabiliyordu. Ancak son haftalarda alınan kötü sonuçlardan sonra faturanın kime kesileceğinin en basit cevabı olan teknik direktör cevabı verilince Göztepe Maestro’ya veda etmiş oldu.