Göztepe Sivassporu Nasıl Devirdi

Göztepe, Nestor El Maestro önderliğinde Spor Toto Süper Lig’deki yükselişine Demir Grup Sivasspor karşısında da devam etti.

Spor Toto Süper Lig’de son haftaların en formda takımlarından biri olan Göztepe, ligin ilk yarısında da zaman zaman oynadığı futbolla ışık veriyordu.

Buna karşın o maçlarda genellikle puan ya da puanlar bırakan İzmir ekibi, Spor Toto Süper Lig’in ikinci yarısından itibaren puanları da toplamaya başladı.

Devre arasına girmeden önceki son maçında Adana Demirspor ile sahasında 1 – 1 berabere kalan Göz Göz, son puan kaybını da bu maçta yapmıştı.

Ocak arasını çok iyi değerlendiren İzmir temsilcisi, Ziraat Türkiye Kupası’nda Yılport Samsunspor karşısında tur atlayarak moral bulmuştu.

Ocak ayında şu ana kadar 3 maça çıkan Göztepe, bu karşılaşmalardan 9 puan çıkardı ve adeta nefes aldı.

Dün oynanan maçta rakip, belki de bu 3 haftalık dönemin en zorlu takımıydı. Her daim Spor Toto Süper Lig’in kalburüstü takımlarından biri olan Demir Grup Sivasspor karla kaplı Türkiye’de İzmir deplasmanına geldi.

Nestor El Maestro’nun öğrencileri maçın ilk yarısında Atınç Nukan ile öne geçti. İkinci yarının başlarında Demir Grup Sivasspor, Pedro Henrique’nin penaltıyla golüyle eşitliği sağladı.

Ne var ki karşılaşmada son sözü Jahovic – Tijanic ikilisi söyledi ve Göz Göz, çok ama çok önemli bir 3 puanı hanesine yazdırdı.

Göztepe Topu Verdi Puanı Kaptı

Maçın istatistiklerine baktığımız zaman her hafta olduğu gibi yine Nestor El Maestro’nun geçiş oyunu planından izler görüyoruz.

Öyle ki Göztepe, galibiyet aldığı maçların çoğunluğunda olduğu gibi yine topu rakibe bıraktı. Topla oynama istatistikleri de bunu en net şekilde ifade ediyor. Demir Grup Sivasspor, maç boyunca %60 gibi büyük bir farkla topla oynamayı başardı.

Buna karşın Göztepe ise %40’ta kaldı. Ancak elbette maçın kazananını topla oynama yüzdesi değil gol sayısı belirledi. Rakibin 432 pasına karşılık 286 pas yapan Göz Göz, verim konusunda çok yüksek yüzdeyle oynadı.

Zira yapılan pasların neredeyse yarısı isabetsizdi. Yerine ulaşan paslarda ise Sarı Kırmızılı oyuncular gerekeni yapmayı bildi.

Rakibin 20 şutunda %25 isabet sağladığı maçta Nestor El Maestro’nun ekibi 10 şutunda 3 isabet buldu.

Bu anlamda kısır geçen maçta farkı bitiricilik belirledi diyebiliriz.

Topla En Çok Buluşan İsimler Belli Oldu

göztepe

Karşılaşmada topla en çok buluşan isim Demir Grup Sivasspor’un bek oyuncusu Uğur Çiftçi oldu. Uğur Çiftçi tam 99 kez topa dokunarak bu alanda diğer tüm oyunculara fark attı.

Göztepe’de ise topa en çok temas edebilen oyuncu takımın bu sene en göze batan oyuncularından olan Obinna Nwobodo oldu. Ancak zaten Göz Göz’ün topla az oynadığı mücadelede o da sadece 51 kez topla buluşabildi.

Öte yandan iki takımın forvet oyuncularının da kabul edilebilir sayıda topla buluşması, takımların hücuma top taşımada sıkıntı yaşamadıklarını da gözler önüne serdi.

Göztepe, hücuma taşıdığı topları daha iyi değerlendirerek altın bir 3 puanın sahibi oldu.