Göztepe Rizespor’u Deplasmanda Yendi

Göztepe TFF 1. Lig 18. haftasının açılış maçında Rizespor deplasmanında 2 0 galip gelecek kendisi adına çok önemli bir 3 puan aldı. Maç öncesinde Rizespor maçın mutlak favorisi olarak görülüyordur ama sahada beklenenden çok farklı bir Göztepe takımı izledi futbolseverler. Bu mağlubiyetle Rizespor haftalar sonra mağlubiyet almış olurken lig ikinciliğini de kaybetti Karadeniz ekibi. Göztepe takımı ise belki puan olarak sadece 3 puan aldı ve sıralamada çok da bir şeyi değiştirmedi bu Göztepe takımı için ama psikolojik ve manevi olarak 3 puanın çok çok ötesinde şeyler kazandır İzmir’in sarı kırmızılı ekibi bu maçtan.

Rizespor Şampiyonluk Adayı

2022 23 futbol sezonu öncesinde TFF 1. Lig takımları arasında dört tanesi kadro kalitesi, bütçeleri ve hedefleri ile diğerlerinden ayrılıyordu. Bu dört takımdan iki tanesi Süper Lig’den düşen Rizespor ve Göztepe; diğer ikisi ise 1. Lig’den yükselmek için 2021 22 sezonunda da büyük bir mücadele vermiş olan ve hedefi Süper Lig olarak koyan Samsunspor ile Eyüpspor’du. Ligin başlaması ile birlikte bu dört takımdan sadece Eyüpspor takımı hedeflerine uygun bir grafik çizdi ve ilk haftalardan itibaren üst sıralara çıktı ki şu anda da ligin lideri zaten onlar ve dahası devre arasına da lider girmeyi garantilemiş durumdalar. Rizespor, Göztepe ve Samsunspor ise şok puan kayıpları ile girdiler sezona. Samsunspor ve Göztepe zaten ilk beş altı haftanın sonunda direkt hoca değişikliğine gittiler. Turgay Altay yerine Ekrem Dağ sarı kırmızılı ekibin başına; Bayram Bektaş yerine de Hüseyin Eroğlu kırmızı beyazlı ekibin başına geçti, Rizespor ise istikrardan yana oldu ve Bülent Korkmaz ile yolda devam etmeyi seçti.

İstikrar Rizespor için sonuç verdi ve Bülent Korkmaz önderliğindeki takım ligin en az gol yiyen takımı olarak bitiricilik sorununu aştığı anda üst üste aldığı 3 puanlarla ligin zirvesine doğru yürüyüşe geçti. Sezon başında neden şampiyonluk adayı gösterildiğini ispatlamayı başaran Rizespor, eğer sezon başında kaybettiği basit puanlar olmasaydı şu an belki de Eyüpspor2un üzerinde lig lideriydi. İşte böylesine zor bir deplasmana çıktı Göztepe takımı.

Göztepe

Göztepe Takımından 5 3 2 Sürprizi

Rizespor karşısında sahaya 3’li savunma ile çıkan takım, defansif bir oyun anlayışı benimseyecek izlenimi uyandırsa da top kendisine geçtiği anda üçlüye dönerek oynadı. Çift forvetli düzende Rizespor savunmasını oldukça zorlayan sarı kırmızılı ekip maçı 2 0 kazandı. Maç boyunca rakibinden daha üstün olan, daha fazla pozisyona giren takım İzmir’in sarı kırmızı temsilcisi oldu. Maçta 47. dakikada İsmail Köybaşı ile 1 0 öne geçen Göztepe, sadece 5 dakika sonra ise farkı ikiye çıkardı. Roman Palmer‘in golü sonrası tamamen kontraya dönen takım, son paslarda dikkatli olsa farkı daha da açabilirdi. Bu sonuç Göztepe için büyük bir moral oldu.