Göztepe Malatya Maçında Dikine Oynadı

Göztepe, Spor Toto Süper Lig’in 21. Hafta maçında çok önemli bir maça çıkmak için Cumartesi günü Malatya’daydı. Rakip Öznür Kablo Yeni Malatyaspor’du.

Spor Toto Süper Lig’de alt tarafları çok yakından ilgilendiren maç, küme düşme ve ligde kalma mücadelesinden puan olarak yakın iki takımı karşılaştıracaktı.

Maç öncesinde Nestor El Maestro’nun ekibi Göztepe’nin 18 puanı vardı. Göz Göz bu puanla, ligde 18 puanı olan 4 takımdan biri konumundaydı. Öte yandan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor ise en son galibiyetini 30 Ekim 2021’de alan bir takım olarak Spor Toto Süper Lig puan tablosunun son sırasındaydı.

Yeni Malatya Stadyumu’nda oynanan maçta Öznur Kablo Yeni Malatyaspor maçın başında öne geçti.

Buna karşın oyun olarak neredeyse hiç üstünlük kuramadılar. Göztepe, oyunun hakimi olarak maç öncesi planlarını gerçekleştiren taraf oldu. Zaten her ne kadar skorlar bir türlü gelmese de Nestor El Maestro’nun oyun planı haftalardır ışık veriyordu.

Mustafa Eskihellaç’ın attığı gole, ilk yarıda Berkan Emir ile karşılık veren Göz Göz soyunma odasına beraberlikle gitti. İkinci yarı olduğunda ise sahneye Nwobodo çıktı ve takımına galibiyeti getiren golü attı.

Bu skorla Sarı Kırmızılılar puanını 21 yaptı ve hafta başında kazanıp, rakiplerinin maçlarını daha rahat şekilde izleme fırsatını elde etti. Peki Göztepe oyun olarak çıkışını sürdürdü mü? Takım Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’u nasıl yendi? İşte bu soruların cevaplarını verecek istatistikler…

Göztepe Direkt Oyunla Kazandı

Nestor El Maestro takımın başına geldiği günden beri Göztepe’nin oyun stili belirli bir şekilde ilerliyor. Buna göre Göz Göz, kısa pasa dayalı topa sahip olma oyunundansa daha dikine paslara dayalı bir geçiş oyunu tercih ediyor.

Bu maçta da aynı anlayışın izlerini istatistikler üzerinden görmek mümkün. Buna göre Göz Göz, Malatya deplasmanında kazandığı maçta sadece %38 ile topla oynadı. Maçı mağlup bitiren Öznur Kablo Yeni Malatyaspor ise %62 topa sahip olup, 477 pas yapmasına rağmen puan dahi alamadı.

Üstelik ev sahibi rakip yarı sahada yaptığı pasların %70’inde isabet sağlarken Göztepe bu oranda da geri kaldı ve yaptığı pasların yarısında top kaybetti.

Buna karşın doğru planlama, doğru yayılış ve doğru pozisyonlar Göztepe’ye 2 golü getirdi. Nestor El Maestro bir kez daha topa sahip olmanın tek başına bir anlamı olmadığını gösterdi.

Göztepe Forvetine Top Taşıyabiliyor

göztepe

Göz Göz’ü rakiplerinden ayrı kılan bir diğer faktör ise forvet oyuncusunu topla buluşturabilme becerisi. Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, bu kadar çok topa sahip olduğu maçta 82’şer dakika oyunda kalan forvetlerinden Kenan Özer’i 30 kez, Dicko’yu ise 34 kez topla buluşturdu.

Buna karşın topla az oynamasına rağmen Göz Göz, son haftaların formda golcüsü Cherif Ndiaye’ye 79 dakikada 45 kez servis yaptı.

Hal böyle olunca Ndiaye de görevini yaptı ve hem arkadaşlarına pozisyon yarattı hem de dikine oyuna ne kadar yatkın olduğunu gösterdi.

Bu ufak detaylar Göz Göz’e maçı getirdi.