Göztepe Kale Önünde Beceriksiz

Teknik direktör Stjepan Tomas önderliğinde ne yazık ki ligden düşmek üzere olan İzmir’in tarihteki en başarılı kulübü Göztepe, sadece skor tabelasında değil oyunda ve istatistiklerde de Fenerbahçe’ye diş geçiremedi.

Fenerbahçe Oyuna Bu Sayılarla Hükmetti

Maçın istatistik kağıdına baktığımızda gözümüze çarpan ilk şey, Göz Göz’ün topu almakta ne kadar zorlandığı oldu. 90 dakikalık heyecan dolu mücadelede Fenerbahçe karşısında %39 topla oynama oranını tutturan Göztepe, maç boyunca 341 pas yapabildi.

Teknik direktör Stjeapan Tomas’ın öğrencileri bu pasların 42’sinde uzun menzilli toplar yollamayı seçerken, toplam pas isabet oranında ise %84 gibi aslında kabul edilebilir bir oranı yakaladılar.

Göz Göz buna karşın rakip yarı sahaya girdiğinde büyük bir sıkıntı yaşadı. Teknik direktör İsmail Kartal önderliğinde son haftalarda büyük bir çıkış yakalayan Fenerbahçe karşısında, rakip alanda pas yapmakta zorlanan sarı kırmızılı oyuncularımız %84’lük genel isabet oranını bu alanda %68’e kadar düşürdüler.

Öte yandan maç boyunca 568 pas yaparak topa büyük bir farkla daha çok hakim olan sarı lacivertliler ise genel pas isabetinde %89 oran ile temiz bir iş çıkardılar. Onları Göz Göz’den bu anlamda ayıran temel fark ise rakip yarı sahada da bu başarılarını sürdürmeleri oldu. Öyle ki sarı lacivertli ekip, Göztepe yarı sahasında %81 gibi oldukça yüksek bir isabet yakalayıp oyunu bizim alanımızda oynamayı başardı.

Maç boyunca 19 ortada sadece %16 başarı sağlayan Göztepe karşısında kenar ortalarında da çok daha başarılı olan Fenerbahçe, bu alanda da 7 ortasında %43 isabeti tutturarak neredeyse İzmir temsilcimizin 19 ortada yakaladığı isabet sayısını tutturdu.

Göztepe’nin Fenerbahçe karşısında üstünlük kurduğu yegane alanın hava topları olması, teknik direktör Stjepan Tomas’ın sürekli kenar ortalara yönelmesini mantıklı bir zemine oturtuyor. Rakip takım ile girdiği mücadelelerde %62 oranında hava topu kazanan Stjepan Tomas‘ın öğrencileri, bu anlamda başarılı olsa da bu oyunu almak için yeterli olmadı.

İki takım arasındaki mücadele dozunu yansıtan bir diğer istatistik olan ikili mücadele kazanma konusunda da %54 ile daha başarılı olan taraf yine ev sahibi Fenerbahçe oldu.

Göztepe Ceza Sahasını Açtı

Teknik direktör İsmail Kartal önderliğinde takımımızı 2 – 0 mağlup eden Fenerbahçe, maç boyunca kalemize 14 şut girişiminde bulunsa da bunların yalnızca 3’ü çerçeveyi buldu. Bu 3 şuttan 2’sinin golle sonuçlanması şansızlık olarak görülse de aslında durum farklıydı.

Zira Göz Göz, rakibe kendi ceza alanına girmesi için haddinden fazla müsaade etti. Zira sarı lacivertliler 14 şutlarının 10’unda ceza alanımız içindeydiler.

Buna karşılık sarı kırmızılı ekibimiz ise çektiği 9 şuttan tıpkı rakibi gibi 3 isabet buldu. Fakat ne yazık ki 3 isabetten tek bir gol bile çıkmadı.

Üstelik bu şutların 7’si rakip ceza alanı içinden geldi. Yani aslında Göz Göz de rakip alana girme konusunda sıkıntı yaşamadı. Tek sıkıntı topu kaleye sokmaktı.