Göztepe İnanılmaz Sayılarla Yenildi

Teknik direktör Stjepan Tomas yönetiminde malumun ilanını bekleyen Göztepe, Yukatel Kayserispor karşısında inanılmaz bir maç sonunda 3 puanı kaybeden taraf oldu.

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun 32’nci haftasında Göztepe ile Yukatel Kayserispor maçının istatistik kağıdına sonuçlardan habersiz bakan herhangi bir futbolsever, sonucu öğrenince küçük çaplı bir şok yaşayabilir.

Zira istatistiklerde görülen sayılarla skor tabelasında yazanlar arasında çok ciddi bir fark görünüyor. Göz Göz’ün üstün olduğu tüm alanlara karşın, 3 puanın sahibi ağlarımıza 2 gol yollamayı başaran Kayseri takımı oldu.

Göztepe Sayıları Silip Süpürdü

Maç sonlarında karşımıza çıkan istatistiklerde birçoğumuz genellikle en üst sırada yazan topla oynama sayılarına dikkat ederiz. Bu maç için de aynı yolu izleyerek ilk olarak topla oynama istatistiklerine göz atabiliriz.

Göztepe’nin Yukatel Kayserispor’a karşı çok kritik bir mağlubiyet aldığı bu maçın topla oynama istatistiklerinde büyük bir fark var. Ancak fark, maçı kazanan takımın lehine değil aleyhine.

Öyle ki Göz Göz, 90 dakika boyunca rakibe çok az top göstermeyi başararak %71’lik topla oynama istatistiğini sahibi olmayı başardı. Bu istatistiğini yaptığı 619 pasla perçinleyen teknik direktör Stjepan Tomas’ın öğrencileri, bu pasları ise %87’lik hayli kabul edilebilir bir isabet oranıyla yaptı.

Üstelik takım sadece 52 defa uzun top deneyerek tamamıyla sete yerleştiğini de gösterdi. Ne var ki İzmir temsilcimiz, Yukatel Kayserispor’un savunma hattını aşmayı ve oyunu rakip yarı alana yıkmayı tam olarak istediği gibi başaramadı.

Maç boyunca merkezden olduğu gibi kanatlardan da akınlar deneyen Göz Göz, 25 kenar ortasında ise sadece 5 isabet bularak bu alanda sınıfta kaldı.

Diğer yandan maçta 3 puanı alan Yukatel Kayserispor ise neredeyse 3’te 2 oranında daha az pas yaparak 252 pas gerçekleştirdi. Üstelik bu paslarında %67’lik oran yakalayıp çok fazla top kaybı yaptılar.

Kayseri temsilcisinin 15 kenar ortasında yakaladığı isabet oranı ise yalnızca %7’de kaldı.

Teknik direktör Hikmet Karaman’ın öğrencilerinin kazandığı yegane istatistik, ikili mücadele kazanma oranı olarak dikkat çekti. Kayseri temsilcisi Yukatel Kayserispor bu alanda %55 üstünlük sağladı.

Nicelik Değil Nitelik Kazandı

Karşılaşmanın hücum istatistikleri ise bambaşka bir “beceri noksanlığını” ortaya koydu. Göz Göz, taraftarları önünde rakip Yukatel Kayserispor kalesine 19 şut girişiminde bulundu. Bu 19 şut girişimin 13’ünde ise futbolcularımız rakip ceza alanı içindeydiler.

Ne var ki 19 şuttan sadece 7’si kaleye ve bu 7’den de sadece 1’i ağlara gitti. Topa sahip olmakta ve rakibe üstünlük kurmakta bu kadar mahir gözüken takımın bu istatistiği elbette kabul edilebilir olmaktan çok uzaktı.

Diğer yandan Yukatel Kayserispor takımı ise 7’si ceza alanımızın içinden olmak üzere toplam 8 şut çekti ve bunların 3’ünde isabeti, 2’sinde ise ağları buldu.

Maçın özeti olarak ise tek bir cümle öne çıktı. Göztepe ve Yukatel Kayserispor arasındaki 32’nci hafta maçında, futbolda niceliktense niteliğin kazandığı bir kez daha kanıtlanmış oldu.