Filenin Sultanları, Avrupa’nın Yıldızları

Filenin Sultanları lakaplı Voleybol A Milli Kadın Voleybol takımımız 2023 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nı kazanarak tüm ülkeyi sevince boğdu. Finalde Sırbistan ile karşı karşıya gelen takımımız final maçını 3 – 2 kazanmayı başardı. Tıpkı yarı finaldeki İtalya maçı gibi 2 – 1 geriye düşen Filenin Sultanları bir kez daha geri dönmeyi başardı ve maçı 3 – 2 kazandı.

Final Maçı Nefes Kesti

Filenin Sultanları bu turnuvanın favorilerinden biriydi ve zaten grubunu da firesiz geçti milli takımımız. Maç kaybetmedi ama mesela Çek maçında set verilmesi bile eleştiri konusu olmuştu. Gruptan çıktıktan sonra Belçika ve Polonya’yı eleyen Filenin Sultanları’nın yarı finaldeki rakibi güçlü İtalya oldu. Dünyanın en iyi pasör çaprazlarından biri olan Egonu’yu oynatmayan İtalya bu kararından bizim karşımızda vazgeçmek zorunda kaldı.

Egonu ilk 3 sette çok etkili oldu ve takımımızı çok zorladı. İlk seti İtalya 25 – 19 alırken ikinci seti 25 – 23 kazanmayı başarmıştı Filenin Sultanları. Üçüncü seti İtalya 25 – 15 alınca herkes maçı da onların kazanacağını düşündü ama nefis bir geri dönüşe imza attı Atatürk’ün kızları. Dördüncü sette farkı açmasına rağmen İtalya’ya yakalanan kızlarımız set sonunu iyi oynayınca bu seti de 25 – 22 aldı ve final setine gidildi. Final setinde İtalya’yı sahadan silen Filenin Sultanları 15 – 6 ile seti alıp 3 – 2’lik skorla finale çıktı.

Final maçında rakip Boskovicli Sırbistan oldu. Dünyanın en iyi voleybolcularından biri olarak kabul edilen Boskovic karşısında bizim de Melissa Vargas’ımız vardı. Çok çekişmeli geçen ilk seti 27 – 25 Sırbistan aldı. İkinci seti 25 – 21 ile alan milli takım durumu 1 – 1’e getirdi. Üçüncü seti 25 – 22 ile Sırbistan alınca seyircinin morali bir kez daha düştü ama kızlarımız oyun disiplinini hiç kaybetmedi ve 4. sette skor olarak geride olmalarına rağmen maça tutunup geriden gelerek seti 25 – 22 aldı ve final setine gidildi. Hikayesi ile İtalya maçına çok benzeyen finalin son setini harika bir savunma ile 15 – 13 kazanan Filenin Sultanları Milletler Ligi’nin ardından bu kez de Avrupa Şampiyonu oldu ve aynı yıl içerisinde iki büyük kupayı havaya kaldırdı.

Filenin sultanları

Filenin Sultanları Tüm Ülkeye Umut Oldu

Hem ekonomik hem de sosyo-kültürel sorunlarla boğuşan ülkemize yaşattıkları büyük başarı ile takdir toplayan Türkiye A Milli Kadın Voleybol takımımız ayrıca ışıl ışıl parlayan her bir ferdi ile de bu ülkenin genç kızlarına harika bir örnek teşkil etmekte. Binlerce çocuğun voleybola başlamasına vesile olan Filenin Sultanları hem saha içinde hem saha dışındaki azimleri, çalışkanlıkları, tavırları ve duruşları ile Türk kadınının uluslararası arenadaki en güzel temsilcisi olmayı başardılar ve tüm ülke gençliğinin de umudu oldular.