Ekrem Dağ ve Oyun Planı

Sezona büyük bir hayal kırıklığı ile başlayan ve erken bir hoca değişikliğine giden Göztepe’de Turgay Altay yerine Ekrem Dağ görev başına getirilmişti. Ancak Ekrem Dağ da beklenen etkiyi yaratamadı ve şampiyonluk hayali ilşe girilen sezonda Göztepe takımı orta sıralarda kaldı. Sarı kırmızılı takımın play off iddiası ise hala devam ediyor ancak bunun için artık istikrarlı sonuçlara ve galibiyet serisine ihtiyaç var.

Ekrem Dağ Tercihi Çok Eleştirilmişti

2021 22 futbol sezonu sonunda Süper Lig’den düşen Göztepe takımı 2022 23 futbol sezonunda şampiyon olup yeniden Süper Lig’e dönme hayali ile yola çıkmıştı. 2023 24 futbol sezonu içerisinde yer alan 29 Ekim 2923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlanacak olması sebebiyle İzmir kentinin Süper Lig’deki tek temsilcisi olmak isteyen Göztepe bu uğurda çok ciddi bir kadro kurarak girmişti sezona. Ali Akman gibi flaş bir transfer ile ses getiren sarı kırmızılı ekip sezonu Sakaryaspor deplasmanında 3 puan ile açmıştı, ancak bu galibiyet Turgay Altay’ın Göztepe ile alabildiği tek galibiyet oldu.

Sezona 4 3 3 formasyonu ile başlayan Turgay Hoca, ilk maçta deplasmanda galip gelse de sonrasında üst üste mpuanlat kaybetti. Bu süreçte Turgay Altay hem verim alamadığı 4 3 3’te hem de kendi oyuncu tercihlerinde ısrarcı davrandı ve yaz döneminde ses getiren yeni transferlerin çoğunu yedek bıraktı. Bu tavır taraftar nezdinde eleştirilere nedne olurken sonuçların da bir türlü gelmemesi ve hedeflerin çok büyük olması nedeniyle de fazla zaman kaybetmeden Turgay Altay ile yollarını ayırdı Göztepe. Bu karar zaten beklenen bir karardı ve Göztepe taraftarı da bu kararda yönetimin yanında durdu. Ancak devamında yeni hocanın açıklanma süreci bir hayli uzadı ve hatta bu süreçte Göztepe takımı bir maça yardımcı hocaları ile çıktı. Sonrasında yeni teknik direktör olarak Ekrem Dağ ismi açıklandı.

Ekrem Dağ son olarak Başakşehir takımında Okan Buruk’un yardımcılığını yapmış bir isimdi ve teknik direktörlük kariyeri de yoktu. O sebeple bu tercih camiada ciddi eleştiriler alsa da koyulan şampiyonluk hedefi doğrultusunda kaybedilecek vakit olmadığından Göztepe taraftarı kararı tartışmak yerine Ekrem Dağ’a destek verdi.

Ekrem Dağ takımın başına geçer geçmez antrenmanlarda takıma 4 2 3 1 oynatmaya başladı. Bu değişiklik sonrası takım Turgay Altay dönemine kıyasla daha zor gol yese de hücumdaki üretkenlik sorununa Ekrem Dağ da çare olamadı.

Ekrem Dağ

Üçlü Savunma da Denedi

Hücumu hareketlendirebilmek için zaman zaman çok inandığı 4 2 3 1 formasyonundan tavizler veren Ekrem Dağ takımı bazı maçlarda üçlü savunma ve çift forvet ile de oynattı. Turgay Altay dönemine kıyasla daha iyi daha kompakt bir görüntü çizen sarı kırmızı İzmir ekibi buna rağmen arzu edilen performansa bir türlü ulaşamadı.