Düşme Hattında Final Gibi Mücadele

Spor Toto Süper Lig’de bugün İstanbulspor ile Giresunspor arasında oynanacak olan final niteliğinde bir maç ile kapanacak 32. hafta. Düşme hattını direkt ilgilendiren maçta düşme hattında yer alan İstanbulspor takımı, hemen üzerinde yer alan Karadeniz temsilcisi Giresunspor’u sahasında konuk edecek.

Esenyurt Necmi Kadıoğlu Stadı’nda saat 20.00’da başlayacak olan mücadelenin orta hakemi Mete Kalkavan olacak. Mete Kalkavan’ın yardımcılıklarını Cevdet Kömürcüoğlu ve Süleyman Özay yapacaklar. Maçın 4. hakemi Ayberk Demirbaş olurken VAR hakemi ise Abdülkadir Bitigen olacak.

final

Adeta Bir Final

İstanbulspor, Süper Lig’e bu sene yükselmiş bir ekip. Uzun yıllar bunun hayalini kuran sarı siyahlı takım nihayet 2021 22 futbol sezonu sonunda bu hayali gerçek kılmayı başardı ancak 2022 23 futbol sezonundaki Süper Lig macerası İstanbulspor takımı için oldukça kötü geçti denebilir. Ligin ilk haftalarından itibaren her zaman düşme hattında kalan takım bir türlü rahat bir nefes alamadı bu sene. Sezona Osman Zeki Korkmaz ile başlayan takım sonrasında hoca değişikliğine gitmiş ve eski milli oyuncu Fatih Tekke gelmişti takımın başına. Fatih Tekke ile de kötü sonuçlar devam etmiş olsa da son haftalarda toparlandı sarı siyahlı ekip ve son üç maçında hiç yenilmeyip 5 puan topladı. Final niteliğindeki bu maça da mevcut form durumları göz önüne alınınca favori olarak çıkıyor İstanbulspor takımı.

Giresunspor takımı ise bu sene çok zorlu bir süreç yaşadı. Geçtiğimi sezonlarda özellikle iç sahada önemli puanlar alan ve iyi futbol oynayan takım bu sene ilk devrenin ortalarından itibaren büyük bir form düşüklüğü yaşadı ve düşme adaylarından birine dönüştü. Son iki maçını kaybeden takım eğer bugün de sahadan yenik ayrılırsa İstanbulspor onların önüne geçecek ve Giresunspor takımı düşme hattına inecek. Açıkçası bu final maçı öncesinde de hem oynadığı oyunla hem de kulüpten gelen haberlerle pek de umut vermiyor Karadeniz ekibi taraftarına. Konuk ekip, final niteliğindeki bu maçın favorisi değil kesinlikle.

Bu sene İki Takım Düşecek

19 takımla 2022 23 futbol sezonuna başlayan Süper Lig’de sezon öncesi planlamasına göre normalde 4 takım küme düşecekti ve alttan da 3 takım geleceği için önümüzdeki sene lig 18 takımla oynanacaktı ancak ülkemizin 6 Şubat 2023 Pazartesi günü yaşadığı acı deprem felaketinin ardından Gaziantep FK ve Hatayspor takımları ligden çekilmek durumunda kaldı. Bu sezon sonuna kadar bu takımlar tüm maçlarında 3 – 0 hükmen mağlup sayılacaklar ama önümüzdeki sene yollarına yine Süper Lig’de devam edecekler. O sebeple bu sene Süper Lig’de sadece iki takım bir alt ligde düşecek.

Ligden düşmeye en büyük aday Ümnraniyespor. Otoriteler bugün oynanacak olan final niteliğindeki bu maçın kaybeden tarafının Ümraniyespor iel birlikte en büyük düşme adayı olacağı görüşünde birleşiyor.