Diriliş Gençlerbirliği

Ankara’nın köklü kulübü Gençlerbirliği küme düştü diye bakılırken bir anda üst üste aldığı iki galibiyetle sevenlerini umutlandırdı. TFF 1. Lig’in en genç, en tecrübesiz kadrolarından biri olan takım ligde son sırada yer alıyordu ve sadece 1 galibiyete sahipti. 2022 23 futbol sezonuna iyi başlayan takım aldığı puanları da zaten sezonun başında almıştı. Sonrasında düşüşe hatta çöküşe geçen kırmızı siyahlı Ankara temsilcisi yavaş yavaş alt sıralara indi ve sonunda ligin alt sıralarındaki takımların da puan almaya başlamasının ardından ligin dibine demir attı.

Gençlerbirliği İçin İlk Devre Sonunda Düştü Deniliyordu

Bu sene Dünya Kupası sebebiyle pek çok Avrupa ligi planlanandan daha önce devre arası tatiline girdi. Normal şartlarda Dünya Kupası yaz aylarında yapılan bir organizasyondu. Ancak bu sene ev sahibi ülke olan Katar’ın yaz ayları çok sıcak olduğundan Dünya Kupası’nın nasıl yapılacağı, ev sahibinin belli olduğu andan itibaren soru işaretiydi. İlk başta maçların klimalı sahalarda oynanması fikri ortaya atılmıştı ama hem kalabalık seyirci hem de pandemi şartları düşünüldüğünde bu fikirden vazgeçildi ve turnuvanın kış aylarında yapılmasına karar verildi. Haliyle bu durum da tüm Avrupa liglerinin takvimini etkiledi. TFF 1. lig ise Dünya Kupası etkisinde kalmadan standart takvimini uyguladı.

TFF 1. Lig’de bu seneye özgü bir istisnai durum daha mevcut. Normalde 18 takım ile oynanan ligde bu sene 19 takım var ve bunun bazı etkileri oldu. Her şeyden önce her hafta bir takım o haftayı maç yapmadan, yani bay olarak geçti. Bu da puan tablosunda kafa karışıklığına neden oldu ilk devre boyunca çünkü hiçbir zaman takımların maç sayıları eşitlenmedi ve 19. hafta sonuna kadar bazı takımları her zaman 1 maçı eksik gözüktü. Bu durum ilk devrenin tamamlanması ile son buldu ancak şimdi ikinci devre başladığı için puan tablosunda oynanan maç sayısında yine eşitsizlikle görünüyor.

Ligde 19 takım olmasının bir etkisi de düşecek takım sayısına oldu. Normalde ligde her sene 3 takım düşerken bu sene ligde 3 değil 4 takım küme düşecek. Haliyle bu da düşme hattını daha da çekişmeli ve zor bir hale getiriyor. Bu sebeple ilk devre sona erdiğinde ligde son sırada olan Gençlerbirliği takımı için küme düşen ilk takım yorumları yapılmıştı.

Gençlerbirliği

Devamını Getirmek Zorundalar

Gençlerbirliği takımı işte böylesine zor bir noktadan şu an tekrar ligde kalma umudunu taşıyacağı bir noktaya geldi üst üste aldığı iki galibiyetle. Gençlerbirliği takımı önce Boluspor gibi play off adayı bir takımı 5 1 ile geçti. Ardından ise bu kez Pendikspor deplasmanında maçı 1 0 kazanarak 3 puan almayı başardı. Bu iki galibiyet en alt sıradan kurtardı Gençlerbirliği takımını ama bir gerçek var ki ligde kalmak için bundan fazlasını yapmak zorundalar.